VANEČ / ČASTOTICE (mad) – Na Třebíčsku byla potvrzena další dvě ohniska ptačí chřipky. Tentokrát se jednalo o chovy slepic ve Vanči a Častoticích. Ve středu 14. února po polední o tom informoval Petr Majer, tiskový mluvčí Státní veterinární správy.
V České republice byla potvrzena dvě nová ohniska vysoce patogenní ptačí chřipky v komerčních chovech drůbeže. Jedná se o dvě hospodářství chovatele Líheň Studenec, s. r. o.. První z nich se nachází ve Vanči (části obce Pyšel), druhé v Častoticích (části obce Zahrádka) na Třebíčsku. V obou chovech se nacházelo dohromady cca 70 000 kusů kura domácího. Jedná se o čtvrté a páté ohnisko v komerčním chovu v ČR od začátku roku.
Přítomnost vysoce patogenní ptačí chřipky H5 v obou hospodářstvích potvrdilo vyšetření ve Státním veterinárním ústavu Jihlava. Vyšetřované vzorky byly odebrány v rámci monitoringu v hospodářstvích nacházejících se v desetikilometrovém pásmu dozoru okolo ohniska ptačí chřipky v chovu kachen ve Valdíkově. Ve čtvrtek odpoledne zahájili hasiči likvidaci chovu ve Vanči. Slepice byly přenášeny do kontejnerů, kde došlo k zaplynování oxidem uhličitým. Kontejnery byly následně převezeny z místa do kafilerní společnosti. Každý, kdo vstoupil do kontaminované části areálu chovu s drůbeží, byl vybaven ochrannými prostředky (rukavicemi, ochranným oděvem a maskou CM6). Po ukončení činnosti prošly haly dekontaminací.
V pátek se hasiči přesunuli do Častotic, kde došlo k likvidaci dalších 44 tisíc kusů drůbeže ve dvou halách. „Zásah v Častoticích byl úplně ukončen. Z areálu odjel poslední vůz naložený kadáverem. V tuto chvíli probíhá dekontaminace techniky a věcných prostředků, následně proběhne dezinfekce hal, ve kterých jsme zasahovali,“ informovala v páteční podvečer tisková mluvčí HZS KV Petra Musilová.
Na Třebíčsku se zásadním způsobem rozšířilo pásmo se zpřísněnými podmínkami chovu drůbeže. Státní veterinární správa nařídila mimořádná opatření, které mimo jiné zahrnuje nutnost zajištění soupisu všech hospodářství, kde je chována drůbež. Chovatelé hrabavé a vodní drůbeže, holubů a dalšího ptactva jsou povinni odevzdat vyplněný sčítací list. Chovatelům ptáků v uzavřeném pásmu se nařizuje držet chované ptáky odděleně od volně žijících zvířat, zajistit umístění ptáků do uzavřených prostor, zamezit kontaminaci krmiva a napájecí vody trusem volně žijících ptáků. Ptačí chřipka je infekční onemocnění, které se projevuje apatií, sníženým příjmem krmiva, sníženou snáškou, dýchacími potížemi, otoky na hlavě, krváceninami na končetinách, zvýšeným úhynem. Nemocnost i úmrtnost může dosahovat až 100 %. Inkubační doba je 3 až 7 dní. Výjimečně může při vysoké infekční dávce dojít k přenosu na člověka nebo jiné savce. Virus je ničen běžnými dezinfekčními přípravky.
Foto: HZS KV
Ptačí chřipka kosí drůbež