Supercela nad Třebíčskem: Ničivá bouře zanechala spoušť
Profilovka
03. 07. 2024.
36840

TŘEBÍČSKO (mad) – Na nedělní odpoledne na Třebíčsku jen tak nezapomeneme. Český hydrometeorologický ústav vyhodnotil bouřkovou situaci ze dne 30. června na Jemnicku a také v dalších částech Třebíčska jako jednu z nejvýraznějších v celé republice. Došlo k vytvoření supercely. Na mnohých místech zaúřadoval silný vítr, dorazil přívalový déšť a padaly kroupy o velikosti až šest centimetrů.

Vůbec nejhorší byla situace v jihozápadní části okresu v okolí Jemnice. „Byly vyplavené sklepy, padaly drobné kroupy, ale největší problém byl vítr, který lámal stromy. Jen v zámeckém parku spadlo nebo je silně poškozeno okolo patnácti vzrostlých stromů,“ uvedl starosta Jemnice Pavel Nevrkla, který měl kvůli následkům bouře od pondělka plné ruce práce. Na příští týden mají do města povolanou specializovanou firmu pro práci ve výškách. „V následujících dnech bude odbornou firmou zmapována situace v zámeckém parku a v arboretu, aby byl i do budoucna eliminován pád stromů a větví. Projdeme všechny městské parky, arboretum i aleje, abychom zjistili, co vše je potřeba ošetřit,“ uvedl starosta s tím, že v tomto případě nebude radnice hledět na náklady, protože jde především o bezpečnost. Zákaz vstupu do parků nebyl vydán, město ale vyzývá občany, aby si počínali obezřetně. Celkové škody se budou teprve sčítat.


Následky bouře v Ocmanicích. Foto HoN: Martina Dědková Chromá 

Na jemnické dráze byl v důsledku bouře zastaven provoz. Jeden z vozů zůstal kvůli pádu stromu přes koleje uvězněn na trati. Na místo byly povoláni hasiči. Vůbec největší kroupy zřejmě padaly v Panenské, tedy asi pět kilometrů od Jemnice. Další z výrazně poškozených obcí na Třebíčsku jsou Ocmanice u Náměště nad Oslavou. Obcí se prohnalo cosi, co místostarostka Jitka Borůvková přirovnala k malému tornádu. „Byl to šok. Seděli jsme venku a najednou přišlo od Zahrádky černo. Během chvíle věci létaly vzduchem, skoro jako by tu bylo malé tornádo,“ svěřila se se svými dojmy. Škody po obci jsou velké. Asi polovina domů měla alespoň pár tašek ze střech pryč, padaly stromy a obec místy zasypaly velké kroupy.  Vzrostlá bříza na návsi praskla a rozlomila se a spadla na novou lampu veřejného osvětlení, lampa se ohnula a hrozila pádem. Padající strom jen těsně minul zvoničku. Na místo byli přivoláni hasiči. „Odklidili jsme zatím jen to nejnutnější, čekáme na příjezd likvidátora z pojišťovny,“ dodala Borůvková s tím, že dva obecní zaměstnanci budou mít velké množství práce.

Vlivem bouře došlo také k pádu stromu na stan u rybníka Netušil v blízkosti Okarce. Při pádu stromu došlo ke zranění jedné osoby ležící ve stanu. Zdravotnická záchranná služba transportovala zraněnou osobu do nemocnice. Nehoda byla nahlášena v 16:10 hodin. „Při nešťastné události došlo ke zranění dítěte, vzhledem k rodině nebudeme poskytovat k této události podrobnější informace,“ uvedla k události policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Na Náměšťsku silný vítr řádil také v kralické oboře. Sotva byla od 1. července obora otevřená pro veřejnost, obratem byla neprůchodná. Stromy se ale z lesních cest podařilo během dne odstranit. „Apelujeme na zvýšenou pozornost před pádem větví a stromů,“ vyzývá správce.

Od řádění silného větru nezůstala uchráněna ani v minulosti již několikrát silně poškozena Haugwitzova alej na Vlčím kopci. K zemi padlo dalších několik vzrostlých asi dvě stě let starých buků. Vítr je vyvracel a lámal jako sirky. Problémy působil i přívalový déšť a místy vznikaly lokální bleskové povodně. Ve vodní lagunu se proměnila například hlavní silnice v Zašovicích či komunikace směr Dukovany u Slaviček. „V rozmezí od 14 do 18 hodin jsme v souvislosti s počasím zasahovali u osmi desítek událostí. Nejvíce událostí řešili hasiči na Třebíčsku. Nejčastějši se jednalo o odstranění stromů a větví, které padly na komunikace a bránily tak plynulému provozu,“ uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.


Foto: Zdeňka Staňková-Němečková

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image