Toulky po Třebíčsku – Nový Telečkov

Profilovka
před 8 hodinami

Nový Telečkov je obcí, která se nachází stejně jako například ves Rohy na pomezí dvou okresů. Leží necelých 18 kilometrů severně od centra Třebíče a přibližně 8,5 kilometru od města Velké Meziříčí. Nedaleko hranic vsi, již v katastru obce Hroznatín, stojí kopec Telečkov (604 m).

V Novém Telečkově podle údaje z letošního roku žije 99 obyvatel. Na území vsi byl vybudován Obecní rybník. Ten je zdrojem pramene Heřmanického potoka. Hranice území obce Nový Telečkov je na jihu tvořena okrajem přírodního parku Třebíčsko, atímco severovýchodní hranice vsi je spoluutvářena přírodním parkem Balinské údolí. Necelé dva kilometry východně od kaple na návsi v Novém Telečkově se nad krajinou vypíná rozhledna Rubačka. Ta se však již nalézá v katastru obce Baliny v okrese Žďár nad Sázavou. Vznik rozhledny je datován k roku 2009, kdy byla železná konstrukce upevněna nad budovu stávajícího vodojemu. K vyhlídkové plošině vystoupáte 42 schodů a naskytne se vám krásný výhled na Českomoravskou vrchovinu a zejména na město Velké Meziříčí.

Jde o volně přístupnou rozhlednu, jejíž celková výška je přibližně 12 metrů. K rozhledně si můžete udělat hezký výlet. Je situována na spojnici mezi Oslavou a Novým Telečkovem. Nejstarší události v dějinách Nového Telečkova se odehrály pravděpodobně již ve 12. století. První dochovaná písemná zmínka o obci pochází z roku 1236, kdy byla zmíněna v listině markraběte Přemysla. Ten Telečkov daroval klášteru v jihomoravských Oslavanech. Klášter však v první polovině 16. století zanikl a ves získal Volfgang Krajíř z Krajku. Poté ji spravoval Zdeněk Berka z Dubé a Lipé a tím se Telečkov stal součástí velkomeziříčského panství. Roku 1649 se majitelem panství stal Rudolf Kounic. V průběhu dějin panství ještě spravovali Marie Eleonora a její manžel Karel Josef z Lichtenštejna a dále potom Rudolf z Lobkowicz (český šlechtic a rakousko-uherský generál). K pamětihodnostem obce patří železný kříž před kaplí, žulový památník a kaple, která je od roku 1832 zasvěcená panně Marii.

Celkovou rekonstrukcí kaple prošla během roku 2005. Zmíněný žulový památník se nachází jižně od vesnice v polích. Jedná se o pomník rodu Sedláčků. Najdete na něm rodový znak – pětilistou lipovou ratolest se třemi lipovými květy, znak Moravy a také heslo V rodu je síla. Autor Miroslav Hedvábný ve své knize Pověsti Třebíčska uvádí i jednu pověst spojenou s okolím vsi. Svého času stával za Vlčatínem dobře opevněný hrad. Hradní páni pocházeli z bohatého šlechtického rodu a do jejich majetku patřily vesnice Vlčatín, Nový Telečkov, Bochovice, Hroznatín i Horní Heřmanice. Za husitských válek několikrát táhla krajem nepřátelská vojska. I když byl hrad opevněn a dobře ukryt v lesích, nezůstal během válek bez šrámu. V Novém Telečkově žil Jan Bakelka.

Ten se jednou nepohodl s majitelem panství a uvažoval o pomstě. Bakelkovi se podařilo vojska nasměrovat směrem k hradisku. Zanedlouho došlo k lítému boji. Bakelka zradil ještě jednou. Vzpomněl si, že k hradu vede chodba, která končí u obce Baliny. Pomocí ní se družina vedená zrádcem Bakelkou dostala až za hradby, pobila stráž a podařilo se jí otevřít bránu. Hrad byl dobyt, pobořen a vypálen. Když se Bakelka hlásil o odměnu, hodil mu velitel pod nohy kožený váček se zlaťáky se slovy: „Tady máš svůj jidášský žold a kliď se mi z očí! Tvoje přítomnost uráží ty, které jsi zradil.“ K významným rodákům z Nového Telečkova patří kněz a novinář Jan Sojka (1863 -?) nebo známý a úspěšný handicapovaný triatlonista, spisovatel a blogger Ondřej Zmeškal (*12. 1. 1991). V příštím díle Toulky po Třebíčsku zavítají do obce Římov. 

Pavel Janega