

Městys Rokytnice nad Rokytnou leží přibližně 11 kilometrů jihozápadně od středu města Třebíče. Podle aktuálního údaje zde žije 835 lidí. Rokytnice nad Rokytnou je členskou obcí mikroregionu Podhůří Mařenky. Obcí protéká řeka Rokytná, ta zde i pramení, a potok Římovka. Území městyse leží ve Stařečské pahorkatině, nedaleko obce, již v katastru Starče, se nachází zdejší výrazný vrchol s názvem Zadní hora (634 m).
Rokytnicí nad Rokytnou prochází hned několik cyklostezek, modrá turistická trasa a na jihovýchodním okraji i žlutá turistická trasa – Třebíčský okruh. Na většině území obce najdete zemědělsky využívanou půdu. Větší les se nachází u cesty k outdoor resortu Březová a jihozápadně od sídelní části Rokytnice pod Horní horou. V katastru městyse stojí ještě fotovoltaická elektrárna a areál bývalého JZD. Součástí městyse je i osada Veverka. Zde je situována Moštárna a pálenice Veverka. Jejími hlavními produkty jsou ovocné mošty, sušené ovoce nebo medovina od Veverky. Nejstarší písemná zmínka o Rokytnici nad Rokytnou se dochovala z roku 1190, kdy je obec zmíněna v zakládací listině louckého kláštera. Někdy v této době byl postaven i první kostel ve vsi.
Rokytnice byla původně soustavou dvorů. Kolem roku 1349 existovaly dva dvory – Malá Roketnice a Druhá malá Roketnice. Ty v témže roce prodal Štěpán ze Sádku Jimramovi a Filipovi z Jakubova. Ještě v roce 1327 byla ves v majetku louckého kláštera společně s Pokojovicemi vyměněna za Načeratice. Dalšími správci majetku se stali pánové z Heraltic. Ti ale vymřeli, a tak nastal spor mezi louckým klášterem a Filipem z Lechotic. Roku 1386 arcibiskup Jan z Jenštejna rozhodl, že se statky vrátí louckému klášteru. S tímto výrokem nesouhlasili dědicové Heraltických a mnozí občané Rokytnice. Loucký klášter obě vesnice získal v roce 1392 a musel Heraltickým vyplatit náhradu. V průběhu 16. a 17. století měla obec několik dalších majitelů, například Jetřicha Podstatského z Prusinovic a na Potštátě, Maxmiliána Coise z Rožmitálu a Rudolfa Václava Záviše z Osenic. Na konci 17. století (1695) tehdejší majitel hradu Sádek Bohumír Antonín z Walldorfu Rokytnici odkoupil od vdovy po Závišovi.
V průběhu druhé poloviny 18. století se stalo několik významných dějinných událostí. Roku 1784 byl na popud Josefa II. zrušen loucký klášter a o 12 let později vymřel rod Walldorfů. Jejich majetek zdědil František Kajetán Chorinský. Historie školství v Rokytnici sahá až do první poloviny 17. století. Zdejší škola patřila mezi sedm nejstarších škol třebíčského okresu. V roce 1861 prošla budova školy významnými stavebními úpravami. Dobrovolný hasičský spolek funguje v Rokytnici od roku 1887. Známé rokytnické koupaliště bylo vybudováno počátkem 70. let 20. století. Z novodobé historie stojí za zmínku výstavba mateřské školy v průběhu roku 2021 a rekonstrukce školy základní. Dominantou městyse je bezesporu kostel sv. Jana Křtitele, který je chráněn jako kulturní památka ČR. V roce 1945 v kostele jako kaplan působil Jan Bula, který po smrti zdejšího faráře převzal správu kostela a vykonával ji až do jeho odsouzení v babických procesech roku 1951. Na schodišti ke kostelu si můžete všimnout různých soch (panny Marie, sv. Františka z Assisi, sv. Josefa atd.). Na budově fary jsou umístěny pamětní desky Janu Bulovi a přímo u kostela byl v roce 2022 odhalen památník Jana Buly.
K významným osobnostem Rokytnice nad Rokytnou patří mimo jiné Antonín Hobza (1876–1954, právník a vysokoškolský profesor) či Jaroslav Žák (1931–2002, esperantista). Rokytnice nad Rokytnou je kulturně činnou obcí. Pořádá se tu burza a trhy či pouť. V obci svou praxi provozuje několik lékařů. Najdete tu hned několik prodejen s potravinami a dalším zbožím. Ze služeb je zastoupeno kadeřnictví a masáže. Svou činnost v městysi vykonává zejména myslivecký spolek. V přízemí radnice tu má svou pobočku Česká pošta. V příštím díle s Toulkami po Třebíčsku zavítáme do obce Ostašov.
Pavel Janega