Výstava 2GENERACE
Profilovka
14. 05. 2024
visibility 432

TŘEBÍČ (red) - V Malovaném domě se představí třebíčský krajinář Jiří Kratochvíl se svojí dcerou Evou Göndörovou.

Ve čtvrtek 17. května se uskuteční vernisáž výstavy 2GENERACE, která představí celoživotní tvorbu třebíčského výtvarníka, krajináře Jiřího Kratochvíla a jeho dcery Evy Göndörové. Jiří Kratochvíl se narodil roku 1930 v Třebíči. Vystudoval Uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti, obor Dekorativní malba v ateliéru Karla Hofmana, Vladimíra Hrocha a Jana Blažka. Po studiích nastoupil na pozici propagačního výtvarníka firmy BOPO, kde působil až do svého odchodu do penze. Ve své volné tvorbě se věnoval především malbě krajiny v okolí rodné Třebíče, zejména pak kolem vesnic Řípov, Přeckov, Pocoucov, Ptáčov a Trnava. Na svých obrazech zachytil rovněž mizející povodí řeky Jihlavy s Wilsonovou skálou ještě před zatopením celého údolí.


Jiří Kratochvíl maloval převážně olejem, v plenéru v každém ročním období a za každého počasí. Jeho obrazy jsou typické svým barevným realistickým pojetím. O své tvorbě prohlásil: „Krajinu není možné malovat tak, že malíř přijde na neznámé místo, postaví stojan a vysekne malbu z jedné vody na čisto. Sice v tom může být dobré řemeslo, ale jistě ne citový vtah k místu. Ten se vytváří dlouho. Krajinu musíš nosit v hlavě, i když právě nemaluješ.“

Společně s Jiřím Kratochvílem se v Malovaném domě představí jeho dcera Eva Göndörová. Její zájem o výtvarné umění započal v třebíčské Lidové škole umění, kde studovala výtvarný oboru u Josefa Kremláčka. Následně vystudovala Uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti v oboru Grafika v ateliéru Františka Nikla a Jana Hanáčka. Je rovněž absolventkou oboru Grafický design na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.
Její tvorbou se prolíná především silný vztah k přírodě a zájem o botaniku. Ilustrovala několik knih, botanických jmenovek i kalendář. Její oblíbenou technikou je akvarel, v poslední době se však věnuje rovněž oleji. I zde je patrná inspirace rostlinou říší, často v surrealistickém pojetí. Ve svých obrazech propojuje reálný svět a nesmyslné kombinace předmětů a scén, které mají vyvolat pocit tajemna. V současnosti žije Eva Göndörová v Panenských Břežanech u Prahy a pracuje jako výtvarník v ZOO Praha.


Výstava 2GENERACE bude v Galerii Malovaný dům k vidění od 18. května do 26. června 2024, a to denně mimo pondělí od 10 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image