Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Milan Vokáč ukazuje kus kamenné sekyrky.
(foto: Archív)

Archeologové našli v rybníku pravěkou osadu

11.04.2011

Bohušice - Vypuštěný rybník u Bohušic nedaleko Jaroměřic nad Rokytnou přilákal archeology z Muzea Vysočiny. V bahně hledají stopy po pravěkém osídlení. „Podařilo se nám tu objevit zcela novou neznámou sídlištní lokalitu z mladší doby kamenné,“ prozradil vedoucí výzkumu Milan Vokáč.


Podle Vokáče se zde usídlil lid s moravskou malovanou keramikou. „Je to kultura zemědělců a pastevců,“ připomněl Milan Vokáč. Ve srovnání s okolními lokalitami jde o malou osadu. „Blízké lokality, třeba Jaroměřice nebo Štěpánovice, obsahují mnohem více nálezů. Tady nejsou nálezy v typických zahloubených objektech. Je výjimečná v tom, že rybník ji zakonzervoval a zároveň zamezil průzkumu,“ poznamenal Vokáč.

Nejde o jedinou pravěkou osadu v okolí Bohušic. Například na druhé straně obce je rozsáhlé osídlení nejstarších zemědělců asi o tisíc let starší než osada v rybníku.

Nejvzácnějším nálezem pocházejícím z této lokality je zatím kus kamenné sekyrky, kterou archeologové našli právě při naší čtvrteční návštěvě. Pozoruhodné jsou i nálezy kusů křišťálu. „To je zajímavá záležitost. V té době lidé neznali sklo a najednou byli konfrontováni s tím, že v přírodě nacházejí úlomky čistého křišťálu. Vyráběli z něho pouze drobné artefakty a téměř nikdy pracovního rázu. Křišťál nebyla záležitost pracovní. Možná, že byl součástí nějakého kultu. Je to materiál, který do této osady přinášeli lidé z oblasti Brtnice,“ vysvětlil Milan Vokáč. „Je to zajímavé, že takhle pracně obstarávali křišťál, který nepoužili k žádné práci,“ podivuje se Vokáč a naznačuje, že tento materiál musel mít pro pravěkého člověka velký význam.

V rybníku se ovšem nenacházejí jen pravěké artefakty, ale je zde i celá řada nálezů z vrcholného středověku a novověku. Bohušický rybník pochází ze 14. století, ale tehdy byl menší. Zvětšen byl až v 16. století.

Bohušický rybník není jediným rybníkem, kde se v těchto dnech pohybují archeologové. Dalším takovým je Horní rybník u Hrotovic, kde bádají archeologové z Brna. Bahno tu ukrývá mnoho středověké keramiky už z jedenáctého století.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk