Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Barák skončil, už není předsedou STANu

18.02.2016

RYTÍŘSKO (red) - Hned tři politické strany či hnutí komunálních politiků se chystají na letošní krajské volby. Problémem je ovšem jejich roztříštěnost, přestože programy jsou velmi podobné. V listopadu podepsali memorandum o společném postupu Starostové a nezávislí (STAN) a SNK-ED. Objevil se ovšem problém, dalo by se říci personální.


Na jedné straně krajský předseda STAN a třebíčský opozičně-negativistický zastupitel Jaromír Barák, na straně druhé třebíčská radní Marie Černá. Barák sice proklamoval, že Černá mu nevadí, ale že problémem je další potenciální kandidát SNK-ED třebíčský místostarosta Pavel Pacal. Marie Černá naopak uvedla, že být na stejné kandidátce s Jaromírem Barákem by byl výsměch třebíčským voličům.

Středeční volební sněm STAN Vysočiny měl tuto patovou situaci vyřešit. Vážnost situace podtrhla i účast místopředsedů STAN Petra Gazdíka a Stanislava Polčáka. Celý krajský výbor před jednáním nabídl svoje funkce k dispozici, a tak došlo na novou volbu.

Na pozici krajského předsedy se objevili dva kandidáti – Jaromír Barák a místostarosta Moravských Budějovic Jan Kocáb. V diskuzi si Jaromír Barák neodpustil rétorické cvičení na téma třebíčská radnice, ale delegáty evidentně neoslovil. V tajné volbě Jan Kocáb docela výrazně zvítězil. Jaromír Barák nakonec nebyl zvolen ani místopředsedou, kde prohrál s Věrou Bartuňkovou a Zdenkou Tajovskou a nebyl zvolen ani členem krajského výboru, kdy ze sedmi kandidátů byl jediným nezvoleným.

Nově zvolený krajský předseda Jan Kocáb vidí v nově zvoleném výboru cestu, která naplno otevře dveře ke spolupráci s SNK-ED (více naznačilo včerejší koaliční jednání v Lukách nad Jihlavou, které skončilo po uzávěrce tohoto vydání). Naznačil též, že se ještě pokusí jednat o spolupráci s hnutím Starostové pro obce, které je třetím sdružením komunálních politiků na Vysočině.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk