Neruda to nevyřešil, TTS ano
Profilovka
25. 04. 2024.
3458

TŘEBÍČ (juh) - Takřka před rokem Horácké noviny otiskly článek o úvahách TTS o vybudování nového moderního zařízení ZEVO (zařízení na energetické využití odpadů).

K těmto úvahám vede společnost, která mimo jiné zásobuje Třebíč teplem z vlastních tepláren, několik faktorů: zhoršená dostupnost dřevní štěpky v příštích dekádách (způsobená kůrovcovou kalamitou), dostatek náhradního paliva v podobě netříděného komunálního odpadu a ekologický přesah, který tato firma od počátku své existence akcentuje. Nerudovská otázka Kam s ním? tak dostává konkrétní podobu.

Blížící se nedostatek dřevní štěpky má na svědomí kůrovec, který zdecimoval smrkové lesy v podstatě v celé republice. Ještě nějaký čas bude dřeva na štěpku přehršel, ale nové lesy začnou potřebnou dřevní hmotu produkovat za mnoho desetiletí. V kotlích TTS se netopí jen štěpkou, ale také slámou. Ta ale štěpku v celém objemu nahradí jen těžko.

Zároveň s touto situací se blíží rok 2030, který podle odpadového zákona č. 541/2020 Sb. zakazuje obcím od tohoto roku směsný komunální odpad ukládat na skládky. A je známo, že tento odpad skrývá obrovské množství energie. Jen ji z ní umět dostat a nezamořit při tom široké okolí.

Taková zařízení pochopitelně existují. Nejbližším je spalovna komunálního odpadu SAKO Brno. Tam také ESKO-T, která se nakládáním s odpady zabývá, hodlala směsný komunální odpad od roku 2030 nasměrovat. Stálo by to nějaké peníze, ale dostáli bychom zákonu.

Řešit nerudovskou otázku Kam s ním? však nutí ESKO-T ještě jeden faktor. Kapacita skládky v Petrůvkách se plní a do roku 2030 by asi ani nevydržela.



V Brně však nastala zásadní změna. SAKO Brno provozuje dva kotle a měla stavět třetí, kde by se právě využíval i odpad z Třebíčska a dalších regionů. Stavbu třetího však náhle zastupitelé města Brna pozastavili. Lze se jen dohadovat, zda to souvisí s plánovaným teplovodem z Dukovan do Brna. Spojíme-li si všechny tyto skutečnosti dohromady, zdá se záměr na zbudování ZEVO jako skvělé řešení. TTS by získala levný a v podstatě nevyčerpatelný zdroj energie, ESKO-T by měla vyřešen problém s plnící se skládkou a všichni dohromady bychom mohli mít dobrý pocit z toho, že do země neukládáme další tuny odpadu.

„K úvahám o zbudování multipalivového kotle nás opravdu přivedl kůrovec, protože se ukázalo, že je třeba zdroje tepla více diverzifikovat. Podobná kalamita, jako způsobil tento brouk, může přijít kdykoli. Navíc nás zajímá ekologie a sledujeme situaci s odpady. Zbudování kotle, který by byl schopen energeticky využívat nejen štěpku, ale také komunální odpad, se přímo nabízí,“ vysvětluje nám postoj Třebíčské tepelné společnosti Richard Horký. „Chci ale zdůraznit, že nás zajímá pouze Třebíčsko a tedy odpad, který vzniká v jeho regionu. Hodláme zbudovat zařízení, které bude schopné energeticky využít 20 tisíc tun směsného komunálního odpadu ročně. Nyní je produkce odpadu Třebíčska 17 tisíc tun, ale chceme mít rezervu. Produkce netříděného směsného komunálního odpadu sice díky osvětě a třídění klesá, ale kvůli dostavbě Dukovan počítáme s nárůstem obyvatelstva. A jen špatný hospodář by budoval něco, co vyhovuje pouze nyní. Musíme počítat se vším. Nebude to levná záležitost. A podtrhuji, že to bude za těch nejpřísnějších podmínek, které jsou stanoveny Evropskou unií,“ ujišťuje nás o bezpečnosti zařízení ředitel společnosti Richard Horký.

Na zbudování tohoto multifunkčního zařízení bude TTS spolupracovat s firmou EVECO Brno, která je v tomto oboru průkopníkem a má již bohaté zkušenosti. „Chtěl bych upozornit, že v našem případě se nejedná o klasické ZEVO, tedy zařízení na energetické využití odpadů, ale o multipalivové zařízení, kde se bude energeticky využívat štěpka i sláma. Takže výkon kotle, a tudíž jeho produkce tepla a elektrické energie bude stálý. Další pro občany jistě důležitá informace je umístění zařízení. Plánujeme využití Teplárny sever na Rafaelově ulici. Což znamená, že nebudeme stavět někde na zelené louce, ale v areálu, který již máme a pro výrobu tepla využíváme.“

Pro Třebíč by zdar tohoto záměru znamenal udržení nízkých cen za energie. Během krize s válkou na Ukrajině vyletěly ceny za teplo z kotelen na plyn obrovským způsobem. Třebíč tuto situaci zvládla velice dobře. Podaří-li se záměr se zbudováním multifunkčního kotle, bude TTS v tomto trendu moci pokračovat.
A ruku v ruce by to pro Třebíč znamenalo i udržení přijatelných cen za odpad, které platí občané. I na ně se valí zvýšení poplatků v podobě zákona, který město Třebíč ani ESKO-T nemůže ovlivnit. Podaří-li se tedy proměnit odpad v surovinu, nejenže vyřešíme nerudovskou otázku, ale dvakrát na tom vyděláme. Na ceně poplatků za odpad a ti, kteří odebírají teplo z TTS, se budou moci těšit z přijatelných cen.

Před rokem, kdy jsme psali o tomto řešení poprvé, bylo vybudování nového kotle v rovině úvah. Nyní už se věci daly do pohybu. „Žádost na posuzování vlivů na životní prostředí již leží na krajském úřadě a čekáme na vyjádření. To by mělo přijít v nejbližší době,“ seznamuje nás s aktuální situací Richard Horký.
Třebíčská tepelná společnost na tomto velkém projektu bude úzce spolupracovat se Svazkem obcí pro komunální služby a její dceřinou společností ESKO-T. Proto jsme se o názor obrátili na jejího jednatele Pavla Gregora: „Záměr má naši podporu. Vede nás k tomu několik okolností. Platná legislativa (zákaz skládkování SKO od roku 2030), rychle se zaplňující skládka Petrůvky a vysoké poplatky, které obcím odstranění odpadů prodražují. Dále rozhodnutí zastupitelů Brna o pozastavení výstavby dalšího kotle. Podepsání dohody o výstavbě teplovodu z JE Dukovany do Brna. Pokud by se záměr podařil, bylo by to ku prospěchu nás všech. Biomasa nevyroste tak rychle, jak by bylo potřeba, kdežto odpady, které nejde surovinově využít, budou lidé tvořit stále. V místě vzniku dojde k energetickému využití na teplo a el. energii. Máto i další výhody. Dopravou do jiného zařízení bychom zatížili životní prostředí dalšími emisemi a obcím by se odstranění odpadů opět prodražilo.“

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image