Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Čas krojovaných hodů

23.10.2018

Březník (ap) - Krojované hody slavili v sobotu opět v Březníku. A byla to velká sláva, vyhrávala tradičně i kapela Polužanka a dospělí tančili Moravskou besedu.


Organizátorky tradičních březnických hodů Jarmila Křivánková a Jana Řezaninová stejně jako loni pozvaly do průvodu po vsi všechny, kdo měli zájem. A tak jsme v něm mohli vidět nejen roztomilé předškolní děti, ale i krásná děvčata, statné chasníky i ženy s mnoha životními zkušenostmi. Hody už druhým rokem nebyly rozlišeny na babské či mladé, a tak bylo moc pěkné, že průvodem vsí kráčeli obyvatelé všeho věku a podpořili tak krojovanou tradici v obci. Sraz krojovaných byl v 11 hodin u hostince Na Růžku. S kapelou Polužankou průvod odtud nejprve vyrazil za panem starostou požádat o hodové právo, a poté obešel celou dědinu.

Večerní program nabídl letos překvapení. Po průvodu se stárci ihned přemístili do sokolovny, kde se konala hodová zábava pro celou rodinu již od 18 hodin. Přijít se podívat proto mohly celé rodiny i s malými dětmi. Hodová zábava tak nebyla tentokrát celý večer. Bylo to spíše hodové odpoledne a podvečer, které začalo předtančením hned po 18. hodině, tentokrát to byla „Moravská beseda“ a „Spadl lístek“. Mladí pilně trénovali už od konce srpna, tak se beseda v jejich podání moc líbila.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk