Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Rozebrat a znovu postavit. A to tak, aby nespadlo vše najednou.
(foto: Jan Uher)

Hradby pod bazilikou se konečně zaskví

23.05.2011

Třebíč - Třebíčský zámek se tento rok proměnil v jedno velké staveniště. Zároveň jsou opravovány jeho obě části. Ta patřící muzeu Vysočiny i ta druhá, patřící městu. Nyní se do stavebního mumraje zapojuje ještě třetí firma Convena, která již od roku 2008 spravuje hradby pod bazilikou sv. Prokopa.


Zdánlivě jednoduchá oprava hradeb je ve skutečnosti vysoce odborná práce, která vyžaduje vrcholnou opatrnost, zkušenost a zručnost. Hradební zdivo je totiž značně zchátralé a přináší mnoho nečekaných překvapení, která je třeba pohotově řešit. Místa prorostlá kořeny nebo tvořená rozpadlými cihlami je nutno vybourat a znovu vystavět. Navíc je jasné, že práce v takovémto místě je přímo pod drobnohledem archeologického dohledu, který vede Milan Vokáč.

Také díky citlivému přístupu firmy a výborné spolupráci s archeology se v minulých letech podařilo objevit střílnu pro kanón a románský portál, který pravděpodobně vedl do původní benediktinské zahrady. Oba nálezy byly pečlivě zdokumentovány, zakonzervovány a překryty zdivem. Zmizely tak sice z očí současných zvědavců, jsou ale připraveny k dalšímu výzkumu a případnému obnovení. Obojí by jistě zvýšilo turistickou atraktivnost celého areálu bývalého kláštera.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk