Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Jetelová: Totální válka se stává teatrální

22.06.2018

Brno (ap) - Kdo se chce seznámit s dílem špičkových představitelů současného výtvarného umění, kteří se profilovali na umělecké scéně v Německu, neměl by si nechat ujít právě probíhající výstavu v Domě umění města Brna.


Třeba Češka Magdalena Jetelová (1946) po své emigraci do Německa v roce 1985 získala proslulost svým projektem Domestikace pyramid uskutečněný na několika místech Evropy. Úspěch mělo především umístění části pyramidy s lávovým povrchem do Uměleckoprůmyslového muzea ve Vídni. U nás si vzpomeneme na její obrovitou třímetrovou dřevěnou židli, která během stoletých záplav v roce 2002 nechtěně uplavala z pražského Musea Kampa až k Mělníku. Jetelová proslula i prací s laserem a radarem. Mnozí příznivci vojenské historie asi znají její projekt Atlantický val, kdy na bunkry opevnění laserovým paprskem psala anglicky myšlenky francouzského filozofa Paula Virilia. Třeba (v českém překladu): Totální válka se stává teatrální. Právě fotografickou dokumentaci k tomuto již více než čtvrtstoletí starému projektu lze nyní spatřit v Brně. Milovníci přírody jistě zaznamenali také Jetelové islandský projekt laserového paprsku zvýrazňujícího místa oddělování kontinentů.

Jetelová je jednou ze třinácti umělců a umělkyň různých národností, mnohdy světového významu, kteří svůj tvůrčí život spojili s Německem a jsou zastoupeni na výstavě Artspace Germany. V padesátých letech se mnoho německých autorů přestěhovalo do tehdejší umělecké metropole Paříže, od šedesátých let směřovali do New Yorku, později v devadesátých letech zase začalo čím dál víc umělců jiných národností spojovat svůj život a práci s Německem. Rychle se integrovali do německých vysokých škol i na tamní uměleckou scénu. Nejslavnější z nich jsou zřejmě Nam June Paik, Tony Cragg nebo Joseph Kosuth, kteří patří k první vlně poválečných imigrantů do Německa a výrazně se podíleli na proměně německého kulturního klimatu.

„Evropa se postupně sjednocuje, světové regiony se navzájem sbližují, hranice se uvolnily pro dopravu a výměnu. Jelikož hodnoty jsou si dnes stále více podobné, stará koncepce národní kultury jako rozlišujícího kritéria čím dál zastarává… Jednotlivé kultury se vzájemně propojují a prolínají, takže se blížíme „celosvětové kultuře“. Současné umění stálo v čele tohoto procesu od samého počátku. Jeho mezinárodní charakter se jasně projevuje na uměleckých akcích, které se stále častěji zaměřují na celosvětovou veřejnost a ztrácejí přitom své národní rysy. Na umělecké scéně bez hranic se globální jednota stala již dávno realitou,“ řekla k výstavě její kurátorka Ursula Zeller. Výstavu Artspace Germany tak lze chápat také jako zprávu o evropské integraci a globálním propojení světa, které přináší nové výzvy ke zprostředkování národních kultur.

Putovní výstava se dosud představila v řadě měst po Evropě, Asii a Jižní Americe. V České republice potrvá do 29. července.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk