Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Součástí projektu na záchranu kostela sv. Markéty v Jaroměřicích je také jeho celková generální oprava, včetně venkovních omítek.
(foto: ap)

Kde udělali Italové chybu?

24.04.2020

JAROMĚŘICE N./ROK. (ap) - Problém s výraznou vlhkostí kostela, to byl důvod rozebrání podlah chrámu svaté Markéty v Jaroměřicích, kde probíhají záchranářské práce tohoto krásného příkladu církevní barokní architektury na Moravě.


Stavba se už dočkala řádného odvodnění a odvlhčení a čeká ji zaizolování a zateplení, aby nedocházelo k promrzání základů. „Samozřejmě na druhou stranu nebudeme otloukat původní historické omítky. Takže jakási patina života toho objektu tady zůstane. Nebudeme se snažit z toho dělat novostavbu a polystyrenovou Barbinu, to ne,“ přiblížil filozofii oprav kostela manažer projektu oprav chrámu svaté Markéty Pavel Vlk ze stavebního oddělení Biskupství brněnského.

Už od dob starověkého Říma platí, že stavebnictví, to je především boj s vodou. A nezbývá než konstatoval, že italští stavitelé jaroměřického chrámu udělali v 18. století chybu. „Boční střechy, tam máme velký problém, Italové asi zapomněli, že v Čechách také prší a sněží – na kamenných ochozech byla dlažba a těmi ochozy tam zatékalo po klenbách. Pak se to snažili vyřešit pultovou plechovou střechou, která nesplňuje spády a prudce tam stále zatéká a nedá se to opravit,“ prozradil Horáckým novinám manažer Vlk.

Součástí projektu na záchranu kostela je proto také celková generální oprava od střechy až po patu stavby. Jediné, co není součástí projektu, je restaurování oltářů a mobiliáře.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk