Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Kdo je Yashica Events a co pro vás všechno dělá?

13.11.2017

TŘEBÍČ (red) - V sobotu zažije třebíčský zimní stadion další z velkých koncertů. Kabáty do Třebíče přiváží Yashica Events. S Pavlem Vlašínem jsme povídali nejen o blížícím se koncertu Kabátů, ale také o ostatních aktivitách Yashica Events.


Kdy vlastně vzniklo oddělení Yashica Events? Nebo jak se stalo, že Yashica jako reklamní agentura začala pořádat festivaly a koncerty?

Yashica už před deseti lety pořádala pro obchodní řetězec Glóbus grilovací soutěž po celé ČR (Grilmánie). Je také hrdým marketingovým partnerem českého svazu Biatlonu a realizovala i Fan Arénu při MS v Biatlonu. Takže úplná novinka v pořádání akcí to pro ni není. Oddělení Events vzniklo až se začátkem festivalu Vysočina fest v roce 2013, kdy jsme se začali zabývat festivaly, koncerty a firemními akcemi, aby mělo oddělení celoroční využití. S přibývajícími akcemi také rostl realizační tým lidí. Začínal jsem sám, dnes má oddělení Events pět lidí v Třebíči a tři v Praze, kteří se zabývají pouze produkcí eventu.

Co všechno od té doby Yashica Events udělala nebo na čem se podílela?

Za ty čtyři roky máme za sebou 40 open air akcí nebo koncertů a nespočet dalších firemních akcí. Naší vlajkovou lodí je určitě Vysočina fest. Za zmínku ale stojí i další akce, jako Beer House, Čarofest, Polanka fest nebo koncerty Karla Gotta či Michala Davida. Některé akce byly jednorázové, některé zanikly, ale Vysočina fest a Polanka fest jsou nyní již tradicí.

Tak pojďme postupně, proč vlastně skončil Beer House nebo Třebíčský majáles?

U Beer Housu je to jednoduché, budova, kde se konal, se nyní přestavuje na byty. Ale myslím, že pivní slavnosti jsou v Třebíči tradicí a chybí tu. Určitě se chceme v budoucnu k této myšlence vrátit. Třebíčský majáles jsme dělali dvakrát, oba ročníky byly velmi úspěšné, ale vzhledem k tomu, že již v Třebíči není vysoká škola, tak by Majáles nedával moc smysl. Navíc těch květnových akcí bylo v Třebíči docela hodně.

Vysočina fest…

„VF“, jak tomu pracovně říkáme, mě osobně hodně baví. Na ten jsme obzvlášť hrdí, protože region Vysočina je vše- obecně označovaný za chudší. A proto jsme rádi, že jsme zbytku republiky ukázali, že i tady lze mít tak velkou a úspěšnou akci. Bylo dvakrát vyprodáno, což značí, že to lidi baví a baví to i nás. Do budoucna bychom rádi nasazenou laťku udrželi a budeme se snažit vozit ta nejlepší jména, jak to jen půjde. Upřímně říkám, že na zahraniční kapelu to není, protože kapacita areálu je jasná a není nafukovací. Navíc si myslím, že to ani není třeba, když se nám podaří občas dovézt skupiny, jako jsou Kabát, Palo Habera a Team, nebo třeba Kryštof, a k tomu celou škálu dalších česko-slovenských kapel, jako doposud.

Polanka fest…

Jako „Třebíčákům“ nám bylo líto, že Třebíč žádný větší festival nemá. Je tu Zámostí, které je ovšem žánrově jiným typem festivalu, navíc se z něj postupem času vytratila právě ta „větší“ jména. Chtěli jsme zároveň najít místo, které je jedinečné, neopakovat se pořád na Podzámecké nivě, Polanka se přímo nabízela. Je to nádherný prostor v centru města a dle návštěvnosti vidíme, že nejsme sami, komu se tam líbí. Příští rok na Polanka fest vystoupí kapela CHINASKI. Letos jedou halové turné a mají skoro všude vyprodáno, takže se už teď těšíme. Když bude možnost dovézt další zajímavé jméno i na Polanku, tak uděláme vše pro to, aby i třebíčské publikum nemuselo za těmito jmény jezdit jinam.

To se vám vlastně povedlo, když byl v Třebíči k vidění Michal David, Karel Gott nebo tuto sobotu koncert kapely Kabát.

Ano, pár jmen už se nám podařilo do Třebíče „přivézt“. Za čtyři roky jsme dvakrát totálně vyprodali třebíčský zimní stadion. Kabát byl můj sen, kdyby mi to někdo řekl před několika lety, tak mu asi nevěřím, že je sem dostaneme. Teď začíná hrát Lucie, Paľo Habera pojede turné, to jsou však velké cíle. Máme v jednání i další akce, uvidíme, co se nám podaří zrealizovat.

Jak dlouho se koncert Kabátů domlouval?

Už když byli na Vysočina fest 2016, tak jsme se s manažerem bavili, že pojedou turné v roce 2017. Naznačil jsem mu, že bychom rádi takový koncert měli i u nás v Třebíči. Když se na podzim lámal chleba, byli jsme důslední a nedali pokoj. Výsledek je vyprodaný třebíčský stadion. Takže se koncert domlouval zhruba rok a půl před začátkem. Většinu koncertů si pořádají oni sami, jsme jedním ze tří koncertů, kde jde produkce mimo ně. Jejich koncert je hodně logisticky náročný. Právě už u příprav jsme např. museli měřit výšku stadionu, aby se sem vůbec pódium vešlo. Řešili jsme například uzavírku silnice, parkování pro 13 kamionů, co vezou pódium, autogramiádu, ubytování jejich týmu, který čítá cca 70 osob, různé zábory pozemků kolem zimního stadionu, absolvovali jsme organizační schůzky s policií. Těch věcí je opravdu hodně. Jedním z dalších „oříšků“ bude převěšení mediální kostky, která visí uprostřed stadionu. Je to prostě cirkus na kolech se vším všudy. Koncert jsem již viděl v Jihlavě a Znojmě a musím říci, že show, která sem dorazí, se dá srovnat se zahraniční kapelou. Mohu také prozradit, že kapela se zdrží v Třebíči po celý víkend, přijede v pátek dopoledne z Bratislavy a odjede až v pondělí na koncert do Brna. Kde však spí, to neprozradím.

Jak se člověk vůbec dostane k takovým jménům jako Kabát nebo Paľo Habera?

Snažíme se od začátku dělat festivaly poctivě, aby byl všude pořádek, kvalitní zvuk, velká stage, dobrý catering, aby nebyly fronty a podobně. Nepovedlo se nám to jenom na prvním ročníku Polanka fest, kdy jsme první den nečekali takový zájem, jaký byl, a tvořily se fronty u piva. Poctivost, se kterou se to snažíme dělat, se donesla i mezi interprety. Také rádi hrají na akcích, kde je o ně dobře postaráno a vše funguje. Nechceme malé stage, chceme velké, kvalitní s LED stěnou. Chceme ty nejlepší věci, a proto jsme nyní tam, kde jsme. Vážíme si toho a budeme dělat vše pro to, abychom tam zůstali.

Letos Yashica Events rozjela festival Létofest, který je v 8 krajských městech, můžeš říct něco k tomuhle projektu?

Náročný, velký… My už jsme po dva roky zpět dělali produkci podobnému festivalu, společnosti Kaufland, určenému pro rodiny. Začalo to čtyřmi koncerty, loni jich bylo šest. Letos už bez Kauflandu, ale pod naší firmou, jich bylo osm. Není jednoduché poskládat osm různých míst do termínu, pak k tomu dodat kapely. Ale díky vztahům, které nyní máme, se nám ten line up tvoří jednodušeji. Spousta kapel už čeká, co zase vymyslíme. Letos měl Létofest průměrnou návštěvnost asi čtyři tisíce lidí, což je na první ročník velký úspěch. Příští rok se chystáme festivaly rozšířit na dvoudenní, máme větší prostory a také větší kapely. V roce 2018 bude Létofest v pátek postavený na kapele Chinaski, která letos jede halové turné a stejnou show budeme chtít ukázat také na Létofestu. I scéna by měla být co nejvíce podobná tomu, co mají v hale. Sobota bude postavená na kapele Kabát. Létofesty a Vysočina fest budou jejich jediné vystoupení v ČR. Takže půjde opravdu o exkluzivní vystoupení. Z dalších vystupujících kapel mohu jmenovat třeba Mig21, No Name, David Koller, Wanastowi Vjecy, UDG, Marek Ztracený a mnoho dalších.

Jak dlouho trvá postavení areálu pro festival?

Polanka fest stavíme o den dříve, je tam hodně oplocení, ať už park na Polance nebo bazény. Vysočina fest však stavíme celý týden. Tam jsou čtyři pódia, asi kilometr oplocení a hodně atrakcí partnerů. Takže v Jihlavě trávíme celý týden. U Létofestu to letos byly dva dny předem, ale příští rok, vzhledem k velikosti pódia, budeme začínat se stavbou v úterý. Prostě celé léto trávíme na festivalech. Člověk se vrátí v neděli a v úterý zase pojede. Naštěstí ten tým jsme rozšířili, tak budeme losovat, kdo pojede v úterý a kdo později.

Kolik lidí je součástí realizačního týmu při pořádání tak velkých festivalů?

To nejužší vedení je maximálně pět lidí. Když to však vezmu i s brigádníky, tak se na pořádání podílí třeba i sto lidí. Jde o stavbu pódií, celkově areálu nebo stánků pro partnery.

Je nějaký interpret, co měl speciální požadavek, kterému by se třeba nedalo vyhovět?

Tak catering kapel je vždycky takovou záludností. Někdy jsou požadavky na věci, které nejsme schopni zajistit, ale většinou se po dohodě s manažerem najde řešení. Bílé jogurty pro Xindla X, suché víno z Itálie – Toskánska pro Paľa Haberu, vegetariánské večeře pro půlku Mandrage, každý druhý je něčím speciální.

Co firemní akce? Dělali jste pro nějakou firmu v okolí?

Firemních akcí děláme ročně kolem padesáti. Od úplně malinkých konferencí, až po velké akce pro deset tisíc lidí. Klienty máme z celé ČR. Z okolí jsme realizovali akce například pro Mann Hummel, Fraenkische nebo jihlavský BOSCH. Pro BOSCH to byla asi největší „firemka“, v letním kině se během dne prostřídalo kolem šestnácti tisíc lidí. Z dalších našich firemních klientů mohu jmenovat třeba Siemens, Denso, LG, Škoda Auto, Renault, E.ON a mnoho dalších. Někdy jsou to opravdu zajímavé eventy, třeba Renault Kadjar jsme prezentovali na osmi eventech po horských střediscích. Pro Škodu Auto jsme realizovali Design Blok v Praze. Je škoda, že většina firemních eventů se nesmí prezentovat na webu.

Chystáte něco nového na příští rok kromě zmíněných akcí?

Michal David plánuje turné, tak bychom rádi byli součástí nějakého koncertu. Také bychom rádi navázali na povedené koncerty s Karlem Gottem a ještě dvě města přidali. Festivalů si myslím, že je dost a zůstaneme na deseti.

Yashica Events tedy nepořádá akce pouze pro okolí, ale i pro celou ČR?

Ano, vlastně „doma“ děláme už jen Vysočina fest a Polanka fest a občas nějaký ten koncert. V říjnu jsme dělali dva vyprodané koncerty Karla Gotta v Pardubicích a Ostravě. Nebo předloni Michala Davida v Českých Budějovicích. I ty Létofesty jsou po celé ČR. Takže více akcí nyní děláme mimo naši domovinu. Nejsme však moc velká země, takže je to všechno de facto za rohem.

Máte nějaký kuriózní zážitek, nebo něco, na co vzpomínáte rád nebo naopak nerad?

Většina těchto zážitků je spojena s interprety, a to musí zůstat v utajení. Jinak jsou to vždy na každé akci slušné nervy. Hlavně u těch vyprodaných, kdy si člověk přeje, aby vše proběhlo v pořádku, nedošlo k nějakým nepříjemnostem a lidé odcházeli spokojeni. Jinak je to však práce, která, a to asi mohou mluvit za celý náš tým, nás baví a těšíme se, když můžeme pobavit pár tisíc lidí. Když se nám akce podaří, jsou to velmi pozitivní pocity.

Kde mohou lidé vidět, co připravujete?

Vše máme na našem webu

www.yashica-events.cz, i na sociálních sítích. Tam najdete vše, co připravujeme, i co už jsme udělali.

Autor: red
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk