Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Když naší vlasti moře nedal Bůh

26.06.2018

Třebíč (aa) - Vzduch je naše moře, takový je název výstavy, připomínající stoletou historii letectví na Třebíčsku. Vernisáž se koná ve čtvrtek 28. června od 17 hodin v prostorách zámecké konírny třebíčského zámku. Slavnostní zahájení výstavy bude spojeno s uctěním památky všech, kteří zahynuli za řídicí pákou letadla. Účast na vernisáži přislíbil čestný host, generál Emil Boček, veterán československého odboje v řadách RAF za druhé světové války. Účastníci vernisáže se mohou těšit i na přelet letadla Aeroklubu.


„Když naší vlasti moře nedal Bůh, vzneseme se do výše, mořem naším vzduch,“ zpívalo se ve známé prvorepublikové písni, oslavující československé letce. Tehdy se razilo heslo Vzduch je naše moře. Výstava mapuje fenomén létání od konce první světové války, přes období první republiky, účast v zahraničním odboji, až po současnost. Dokumentuje jednotlivé kapitoly letecké historie na reálných příbězích odvážných mužů a žen, kteří v našem kraji vzlétali a dosud vzlétají k obloze.

Témata výstavy jsou řazena chronologicky, počínaje koncem první světové války, přes slavnou éru první republiky, období okupace a následné poválečné obnovy. Zakončena bude připomínkou vzniku aeroklubu v Třebíči a letecké základny v Náměšti nad Oslavou. Návštěvníci se mohou těšit na makety a modely letadel různých velikostí, např. historické rogalo či kostru ultralehkého letounu.

Na výstavě se podílejí Třebíč Nuclear Model Club, Spolek historie letectví Třebíč, Západomoravský aeroklub v Třebíči a Letecká základna Náměšť nad Oslavou. Byl vytvořen i katalog výstavy, který bude sloužit jednak jako shrnutí předložených dokumentů, ale do budoucna také jako obrazový sborník k tématu, které dosud nebylo souborně publikováno. Výstava bude doplněna odbornými přednáškami, komentovanými prohlídkami a programy pro děti. Programy pro školy se uskuteční od září 2018. Pro mladší věkovou kategorii (MŠ a 1. stupeň ZŠ) pořadatelé chystají programy, zaměřené na historii létání jako takového. Pro starší budou připraveny komentované prohlídky k určitému období v rámci let 1918-2018. Výstava leteckých artefaktů, modelů a dokumentů potrvá do 13. října. Vstupné: 50/25 Kč.

Autor: aa
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk