Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Vladimíra Sedláková: Z cyklu Hladiny 2013, tuš, tužka, akryl, plátno 120 x 120 cm, Galéria Umelka, Bratislava.
(foto: ap)

Konkrétne leto Vladimíry Sedlákové

22.08.2019

DUKOVANY (ap) - Brněnská malířka Vladimíra Sedláková (1952) je autorkou rozměrné skleněné dekorativní stěny s kruhovými motivy, převzatými z technických rysů a plánů, která architektonicky dotváří hlavní vstup do Jaderné elektrárny Dukovany. Sedláková svoji rozměrnou kompozici vytvořila krátce po absolvování výtvarné Akademie. Je rovněž autorkou rozměrného venkovního reliéfu z roku 1989, nazvaného Stěna 20. století, který dodnes zdobí fasádu u vstupu do jídelny EDU.


Umělecký vývoj Vladimíry Sedlákové je pozoruhodný svými proměnami, v nichž se střídají polarita racionálního a intuitivního vnímání světa. V letech 1961 - 1967 studovala na Lidové škole umění v Brně pod vedením Roberta Hliněnského, vyznavače lyrické abstrakce. Poté však v letech 1967 - 1971 neočekávaně vystudovala Střední průmyslovou školu strojnickou v Brně, kde se seznámila se světem strojů, který pak v její kariéře svobodné umělkyně - malířky hrál jednu z klíčových rolí. V letech 1975 - 1980 pak vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Jana Smetany, člena Skupiny 42, jenž ve svém programu požadovala zrušení hranic mezi uměním a skutečností.

V tvorbě Vladimíry Sedlákové se pak v několika etapách prolínal svět vědy a techniky s tím, čemu sama říká „duchovní umění“, a co v určité době spočívalo v téměř nepatrných nuančních rozdílech barev na rozhraní dvou ploch. Nepřekvapí proto, že takto orientovaná malířka dnes ve své malbě používá i počítač, který paradoxně utlumil geometrické materiálno v jejím výtvarném projevu.

Vladimíra Sedláková je tak svým celoživotním výtvarným programem, v němž zhodnotila i významové a výrazové možnosti technického kreslení, zvláště mezi výtvarnicemi ojedinělou malířkou. Je proto logické, že tato dnes již nepřehlédnutelná osobnost našeho malířství je zvána i na významné zahraniční přehlídky výtvarného umění, jako je právě probíhající „Konkrétne leto“ v Bratislavě. Tato přehlídka současných geometrických tendencí v Evropě probíhá na řadě míst hlavního města Slovenska. Vladimíra Sedláková vystavuje v nejprestižnějším z nich, v Galérii Umelka.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk