Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Letos více sněží, zásoba vody na Vysočině stoupá

04.02.2019

Třebíčsko (ap) - Díky dešťovým srážkám a zásobám vody ve sněhu je situace na počátku roku příznivá. Zásadní ale bude nejen vývoj zásob vody v průběhu zimy, ale také, jak se bude situace vyvíjet na jaře.


Rozhodující pro podzemní vody bude stav na konci března, po tání a před začátkem vegetačního období. Informoval o tom ředitel pro hydrologii z Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka. Záležet bude také teplotách vzduchu. Nádrž Vranov je naplněná z 80 procent. Za poslední týden tam hladina stoupla o 140 centimetrů. ,,Na vodních nádržích Vranov, Hubenov a Vír platí mimořádné manipulace, abychom v nich zachytili co největší množství vody," řekl mluvčí státního podniku Povodí Moravy Petr Chmelař.

Prameniště u Heraltic patří mezi nejvýznamnější podzemní zdroje pitné vody na Českomoravské vrchovině. Podle statistik Vodárenské akciové společnosti plynulo před 20 lety z Heraltic zhruba 600.000 met- rů krychlových vody. V minulých třech letech dodávky kvůli suchu rychle klesaly. Vydatnost prameniště se od začátku roku zvýšila. Podle ředitele třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslava Hedbávného je to díky sněžení a oblevám z posledních dní. Každou vteřinu teče z prameniště, které se podílí na zásobování pitnou vodou oblasti se 100.000 obyvatel, asi 15 litrů vody. Ještě na konci loňského roku byla vydatnost desetilitrová. Zvýšila se i naplněnost vodních nádrží, které zásobují vodou obyvatele jinde na Vysočině. „Je to stále méně, než by v tomto období pravděpodobně Heraltice dávaly, ale oproti údaji, který byl v dlouhodobém suchu, jsme rádi, že tam 15 litrů je," řekl Hedbávný. Optimální vydatnost je podle něj kolem 18 až 20 litrů každou vteřinu.

Odborníci se shodují v tom, že pokud půda nezmrzne, může vsakovat dostatek vody použitelný pro jarní vegetaci. Sněžení může podle mluvčího Agrární komory ČR Jiřího Felčárka zlepšit vodu v půdním profilu. Pokud ale sníh leží na zamrzlém povrchu, voda odtéká a vsakování je omezeno. ,,Důležitým faktorem je množství vody, obsažené v objemové jednotce sněhu," uvedl Radek Novotný z útvaru ekologie lesa Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Například prachový sníh obsahuje vody méně než sníh, který padá při teplotách kolem nuly stupňů Celsia nebo nad nulou. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z projektu InterSucho by se Čechy z loňského sucha mohly vzpamatovat, na Moravě je situace horší a ani podle prognóz se nemá příliš zlepšit. Podle Daňhelky je sucho v Česku cyklickým fenoménem, kdy jsou v zimě zásoby vody doplňovány a během vegetační sezony jsou většinou spotřebovány.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk