Mateřská centra oslaví svůj mezinárodní den
Třebíč - Síť mateřských center se v České republice úspěšně rozrůstá. Letos se bude poprvé slavit Mezinárodní den mateřských center. „Termín prvního mezinárodního dne mateřského centra byl stanoven letos v červnu na mezinárodním workshopu sítí mateřských center,“ uvedla Anna Machátová, předsedkyně Třebíčského centra. Zvoleno bylo opravdu zapamatovatelné datum - 10. 10. 2010.

Mezinárodní síť mateřských center (Mother Centers International Network of Empowerement) byla registrována v Německu a věnuje se aktivitám, jako je pořádání setkání umožňujících výměnu zkušeností, pořádání studijních návštěv, workshopů, podpoře nových iniciativ mateřských center nebo odborným konzultacím. „Do mezinárodní sítě se do téhle chvíle zapojilo dvanáct zemí včetně České republiky, Slovenska, Rakouska, Maďarska, Polska, Bulharska, Argentiny nebo Ameriky,“ doplnila Anna Machátová.
Mezinárodní den mateřských center bude každoročně zaměřen na jeden stát. Letos bylo vybráno Německo jako zakladatelský stát Mezinárodní sítě mateřských center. Česká republika se do oslav zapojuje organizovaně. „Zrovna dneska probíhá regionální setkání v Pacově, kde jsou zástupkyně mateřských center kraje Vysočina,“ sdělila nám včera Anna Machátová.
Oslavy jsou zaměřeny na úspěchy, kterých mateřská centra během svého působení dosáhla. Společnou akcí mateřských center kraje Vysočina bude vydání omalovánek pro děti. „V rámci oslav vydáme omalovánky. A my, jako mateřské centrum v Třebíči budeme organizovat rukodělné dopoledne, hravé odpoledne a relaxační večer,“ láká na program oslav Anna Machátová.
Dlouhodobě se třebíčské centrum snaží do svých aktivit vtáhnout i tatínky a udělat tak z „mateřského“ spíš „rodinné“ centrum. Svědčí o tom i náplň oslav, jak říká Anna Machátová: „Rukodělné dopoledne je určené pro všechny, ale máme tam takovou doušku, že vítáni jsou zejména tatínci s dětmi.“ Hravého odpoledne se budou moci účastnit celé rodiny a relaxační večer bude v den oslav určen ženám. Oslavy se uskuteční v neděli 10. října.
Mezinárodnost oslav si vzalo za své maďarské mateřské centrum Holdam ve městě Miškolci. Zorganizovalo při příležitosti 1. Mezinárodního dne mateřských center výstavu fotografií Jak se nosí miminka po celém světě (vaky, šátky...). „Dostali jsme asi dvanáct fotografií, které jsme přeposlali maďarskému centru,“ uvedla k zapojení zdejších rodičů do mezinárodní akce Anna Machátová.
Anketa
| Komu věříte? |
| 1. | Prezident (458) |
| 2. | Vláda (39) |
| 3. | Poslanecká sněmovna (34) |
| 4. | Senát (44) |
| 5. | Krajské zastupitelstvo (46) |
| 6. | městské či obecní zastupitelstvo (205) |
| Počet hlasujících: 826 | |
Teplo podraží
Třebíč - Zateplení bytového domu Na Kopcích se prodražilo. Rada města schválila uzavřít dodatek ke smlouvě o dílo na zvýšení ceny o 210 126 korun. Přesto, že se jedná o chybu v projektu, který pochází od firmy KV projekstav, zaplatí peníze město. Zda se bude o navýšené peníze hlásit u projekční firmy, to se teprve uvidí. Paradoxem je, že zákon městu neumožňuje vyřadit předem firmy, se kterými nemá dobré zkušenosti. Mají-li nejvýhodnější nabídku, musí je vybrat. (ju)
MS v ledním hokeji na Karlově náměstí
MS v ledním hokeji na velkoplošné obrazovce
V Třebíči na Karlově náměstí
Zápasy:
Sobota - 17.30 Česko ? slovensko
Něděle - zápas čs. Reprezentace o medaile
Občerstvení zajištěno, bubny, vlajky a šály vítány!
Týden s armádou
Třebíč - V pondělí obsadí okresní město Armáda České republiky a vydrží tu až do pátku. Nebude se však jednat o okupaci, ale spíše mírovou misi s prezentací toho nejlepšího, čím se naše vojsko může pochlubit. Bohatý program má za cíl oslovit potenciální zájemce o toto nelehké povolání.(ju)
Rokytná fest - začínáme!
Rokytnice na Rokytnou - Dnes v 16 hodin začne na koupališti v Rokytnici hudební festival Rokytná fest. Během pátku a soboty vystoupí celá řada skvělých kapel. Jen namátkou ? Mandrage, Horkýže Slíže (pátek), Imodium, Charlie Straight, Xindl X, Medvěd 009 (sobota). Počasí má vyjít, tak vzhůru do Rokytnice na koupaliště.(red)
Hudebnění U Dubu
Třebíč - Ve středu bude na dvorku restaurace U Dubu živo. Od 20.00 hod. tam budou zpívat a hrát dvě kapely. Ta první přijede z nedaleké Itálie, ale má neitalský název Above the treeE/side a druhá je známá Jezerel, která zahraje svůj repertoár v unpluget verzi + violoncello.(ju)
Koncert zrušen
Třebíč - Poslední dobou to vypadá, jako by byla Třebíč koncertům zapovězená. Po problémech s programem na pivních slavnostech, kde kvůli nemoci zpěváka nemohla vystoupit skupina Mandrage, a zrušeném koncertu Richarda Műllera přišlo pro třebíčské fanoušky další zklamání. Koncert Petra Jandy, který se měl uskutečnit v pondělí 14. 5. od 19 hodin v divadle Pasáž, je zrušen bez náhradního termínu. Zakoupené vstupenky se vrací u pokladny Národního domu. (pera)
Férová snídaně
Třebíč - V sobotu se uskuteční akce s názvem Férová snídaně ve vašem městě. Od 9. hodiny bude na Karlově náměstí stánek s produkty fair trade, tedy např. s čokoládou, kávou, sušenkami, které ve třetím světě vznikly bez využití dětské práce a v podmínkách bez diskriminace při práci. Současně bude u Žižkovy mohyly na Hrádku probíhat menší snídaňový happening. Organizátoři doporučují přinést si deku na sezení a vlastní snídani vyrobenou alespoň z jedné ?férové? suroviny. Třebíč se tak připojí k dalším městům a oslaví tak Světový den pro fair trade.
(ViVe)
Blesk zapálil smrk
Šebkovice - První letošní pořádná bouřka (ve středu 2. května) nenapáchala žádné velké škody. Hasiči z Moravských Budějovic, Jaroměřic nad Rokytnou, Lesonic a Šebkovic museli ovšem vyjíždět k požáru smrku u Šebkovic. Strom vzplanul po úderu blesku. Žádná přímá škoda nevznikla, smrk ale musel být pokácen.
(pch)
Ledárna ožije
Třebíč - Další z projektů Fondu Třebíč nabyde konkrétnějších forem v sobotu 5. května. Ledárna, čili sklep na uskladnění ledu na léto, tu zbyla po Valdštejnech, ale již desetiletí chátrá. V sobotu devět hodin dopoledne začíná brigáda, na kterou se stejně jako na jiné projekty Fondu Třebíč chystají třebíčští skauti. Přijít pracovat však může každý. Sraz je na mostě k zámku v 9.00 hod.(ju)
3Bitch skate cup
Třebíč - V sobotu 5. května se od jedenácti hodin roztočí kolečka skateboardů v místním skateparku pod Lagunou. Na programu je skate contest závod a samostatná kategorie o nejlepší skateboardový trik. Na místě nebude chybět ani gril a točené pivo. O hudební doprovod se postará DJ FunkyFanys. (lm)






