Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Muzeum československých letců se rozšíří. Přibudou i motocykly z Lesné

10.08.2017

POLICE (kv) - Teprve v červnu se na polickém zámku slavnostně otevíralo muzeum, věnované RAF. Po dvou měsících provozu je zřejmé, že si ho návštěvníci oblíbili. A od příští turistické sezóny budou mít o důvod víc, proč na jih třebíčského okresu vyrazit. Přibude expozice historických motocyklů ze sbírky pana Bohumila Dědka. A kdo nechce čekat celý rok, může ze na polický zámek vydat třeba již 18. srpna, kdy jsou naplánované noční prohlídky zámku.


Program nočních prohlídek je spojen s koncertem a šermířským vystoupením a začíná v 19 hodin, samotné hrané noční prohlídky jsou pak v plánu od jednadvaceti hodin a mají podtitul Tajemství Barona Wraždy. Rezervace vstupenek je možná prostřednictvím e-mailu zame.police@seznam.cz nebo na telefonu 568 445 033.

„Máme zájem rozšířit muzeum o motorky, které jsou přes dvacet let umístěny v Lesné. Od příští turistické sezony se přesunou do Police. “ říká starosta obce Karel Janoušek. Milovníci jednostopých krasavců by tak mohly rozšířit řady těch, kteří si Polici našli díky muzeu věnovanému československým letcům v řadách britského královského letectva, za kterým stojí Czech Spitfier Club. I tahle část muzea se dočká rozšíření. Do Policie budou příští rok umístěny nové exponáty, které zaberou další tři místnosti.

„Jen za měsíc červenec zámek navštívilo okolo dvanácti set lidí. A jezdí sem lidé třeba i čtyři sta kilometrů. Jsou ochotni urazit takovou vzdálenost, jen aby to muzeum viděli. Je to totiž jediné stabilní muzeum v České republice, věnované této tématice,“ popisuje návštěvnost muzea Karel Janoušek.

O návštěvníky zámku se v průběhu sezóny stará trojice průvodců, dva pro zámek, jeden pro muzeum. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

Historie zámku sahá až do 14. století. Do dnešní podoby byla původní tvrz přestavěna postupně v průběhu 16., 17. a 18. století. Mezi jeho majitele patřil rod Tavíkovických z Tavíkovic, Berchtoldů z Uherčic, rod Segurů a Wraždů z Kunvaldů, kteří zde nakonec v roce 1948 vymřeli po meči. Barona Alfréda Wraždu zde nechali dožít, i když už byl zámek na základě Benešových dekretů zkonfiskován. V roce 1996 získala zámek obec, která ho o devět let později zpřístupnila veřejnosti. Zámek také prochází celkovou postupnou rekonstrukcí za asi milion korun ročně.

V následujících pěti letech by se měla postupně opravovat střecha včetně krovů a komínů. Zakázku za více než čtyři miliony korun částečně uhradí peníze získané z Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury ČR. Na opravu v blízké budoucnosti čeká také zámecká věžička, zadní vstup a galerie. Do konce října bude dokončena rekonstrukce zámecké terasy. „Nejdůležitější bude dokončení střech a zadního vstupu, terasa už se dokončuje. Pak na nás ještě čeká restaurování vzácného stropu, u kterého jsou bohužel narušeny i nosné trámy. Dalo by se říct, že pak bude zámek zajištěn a mohli bychom dělat práce v jeho interiéru,“ doplňuje starosta Janoušek.

Foto HoN:

Arnošt Pacola

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk