Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Muzeum má šanci získat evropský titul

25.01.2016

TŘEBÍČ (kv) - V tak exkluzivní společnosti, jako je Guggenheimovo muzeum ve španělském Bilbau nebo londýnské Muzeum Victoria a Alberta, se může ocitnout také Muzeum Vysočiny Třebíč. Stačí, když vyhraje letošní ročník soutěže Evropské muzeum roku 2016. První velký krok už má za sebou. Nominaci.


Loni v květnu se muzeum do soutěže přihlásilo, v červenci absolvovalo návštěvu komisařky Evropského muzejního fóra Shirley Collier, která v třebíčském muzeu strávila cenný den. Nominaci doporučila. Stejné to bylo i u porotce, který muzeum navštívil v utajení. Teď je nutné sestavit prezentaci, kterou se Muzeum Vysočiny Třebíč v dubnu představí přímo v dějišti soutěže ve španělském San Sebastianu. „Součástí prezentace bude i interview a dále máme přivést objekt s příběhem, na kterém se má představit činnost naší organizace,“ popisuje průběh soutěže ředitel Muzea Vysočiny Třebíč Jaroslav Martínek. O tom, který předmět bude na soutěži třebíčské muzeum zastupovat, se rozhodne v nejbližších dnech. Jednou z možností byly dýmky z mořské pěny, za kterými je silný příběh válečné kořisti. „To, že se ocitly právě v Třebíči, byla ale v podstatě náhoda. Proto teď přemýšlíme nad tím prezentovat víc sběratelskou činnost spojenou přímo s Třebíči a Třebíčskem i další činnosti. Už máme některé předměty vytipované, rozhodnuto ale ještě není,“ říká Jaroslav Martínek s tím, že jasno bude v pátek.

Soutěž pořádá Evropské muzejní fórum a koná se pod záštitou Rady Evropy už od roku 1977. Přihlásit se mohou muzea nejdéle tři roky od doby, kdy byla podstatně rekonstruována. Hodnotitele přitom zajímají všechny aspekty takové proměny, nejen samotný projekt, ale také přínos, který pro muzejní práci měla. Bojuje se o zisk titulu Evropské muzeum roku, ale také o další ocenění. Letos bylo nominováno 49 muzeí, mezi nimi třeba turínské Muzeum orientálního umění nebo Muzeum historie polských Židů .

V loňském roce porotce o své výjimečnosti v přístupu ke sbírkám a jejich prezentaci nejpádněji přesvědčilo amsterdamské Rijksmuseum.

„I kdybychom žádné ocenění v rámci soutěže nezískali, pořád jde o vysoce prestižní ocenění,“ říká Jaroslav Martínek. Z českých muzeí uspělo zatím jen Prácheňské muzeum v Písku, které titul získalo v roce 1996. „Také tehdy otevírali po rekonstrukci na tvrzi v centru Písku nové expozice, spojené s rekonstrukcí budovy. A o to v podstatě jde, prezentovat něco nového. Informace o rekonstrukci se díky soutěži dostávají do celého světa. Zároveň ale nejde jen o prezentaci projektu rekonstrukce, ale muzea jako instituce,“ uzavírá Martínek.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk