Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Peklo poodhalilo svoji tvář

24.05.2012

Třebíčsko - Kvůli úterní bouřce museli hasiči v celém kraji vyjet celkem sedmnáctkrát. Nejvíce výjezdů však bylo na Třebíčsku, kde hasiči museli zasahovat hned čtrnáctkrát.


Z toho je patrné, že bouřka zasáhla zejména Třebíčsko a leckde místní před spánkem zažili nepříjemný horor. Ve většině případů se jednalo o odstranění popadaných stromů z komunikací.

Asi nejvážnější situace byla v Přibyslavicích a Okříškách. Zde totiž popadalo hned několik vzrostlých stromů a celá komunikace musela být uzavřena.

„Včera kolem devatenácté hodiny se tudy prohnala prudká bouřka s vichřicí, a i když ta nejprudší fáze trvala ani ne pět minut, mělo to za následek vyvrácení a popadání stromů kolem silnice Přibyslavice?Okříšky. Samozřejmě že naši hasiči ještě večer začali kalamitu likvidovat, ale bohužel to do tmy nestihli a zástupci útvaru z Třebíče jim z bezpečnostních důvodů doporučili práce přerušit a tento úsek komunikace nechat neprůjezdný,“ prozradil nám starosta Přibyslavic Roman Vrbka. „Ráno jsme zajistili těžební společnost, která kalamitu ještě likvidovala. Poslali jsme tam i obecní zaměstnance, kteří pomohli s úklidem, a správa a údržba silnic ještě vyslala zametací vůz, který tam uklidil,“ doplnil přibyslavický starosta. Vzhledem ke stavu, ve kterém se nyní svah nachází, a vzhledem k tomu, že se v budoucnu dají předpokládat další pády stromů přes vozovku, uvažují v Přibyslavicích o vytěžení celého svahu: „Ukázalo se nám, že po této vichřici je tam prostor mezi stromy více otevřený, vývratě uvolnily stabilitu terénu a vzhledem k umístění stromů ve svahu jsme uvažovali o preventivním vytěžení i zbývajících stromů. Chceme se tedy poradit s panem revírním, že bychom stromy odtěžili a provedli novou výsadbu, ale nyní již listnáčů, aby tam došlo k zajištění svahu.“ Hasiči dále odstraňovali stromy u Čechtína, Benetic nebo obce Březník.

Další problematická situace nastala v Okříškách, kde spadl sloup veřejného osvětlení v ulici U Stadionu, a poškodil dokonce i jeden ze zaparkovaných vozů. „Škodu prozatím vyčíslenou nemáme, ale jelikož je tam poškozený automobil, budeme to dávat pojišťovně, protože pro tyto situace samozřejmě pojištění máme. Spíše je otázkou, že se jedná již o druhý případ spadeného sloupu na této ulici. Rozhodli jsme se proto, že zajistíme kontrolu těchto sloupů a nejspíš všechny v této ulici vyměníme ? všechny jsou z jedné várky a vypadá to, že ta kvalita nebyla taková, jaká by měla být. Spadený sloup byl totiž naprosto prorezivělý a shnilý. Patrně je jen otázkou času, kdy spadne další, a jestliže nyní to spadlo v uvozovkách pouze na auto, tak příště by taky mohl sloup spadnout na nějakého člověka, což by bylo podstatně horší,“ prozradil starosta Okříšek Zdeněk Ryšavý.

Autor: Petr Račák
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk