Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Peníze Gábince rodinu nevrátí, ale pomohou

11.09.2019

OKŘÍŠKY (mach) - Stačí pouhý okamžik a život se vám obrátí naruby. Denně to vídáme v televizi, slýcháme v rádiu. Jedno nesprávné rozhodnutí a na silnici umírají nevinní lidé. Je nám to líto, ale už jsme nějak otupěli. Něco jiného ale je, když neštěstí postihne naše blízké, rodinu, přátele či sousedy. Něco takového nyní zažívají obyvatelé Okříšek. Snaží se všemožnými způsoby pomoci čtyřleté Gábince, která během zlomku vteřiny přišla o celou rodinu. A to díky hazardní bezohledné jízdě jiného řidiče.


Na pátek 2. srpna 2019 nikdo z Okříšek jen tak nezapomene. Na silnici I/38 nedaleko Čáslavi vyhasly životy maminky, tatínka a šestiletého brášky Dominika. Gábinka byla během nehody vymrštěna i s dětskou autosedačkou mimo jejich vůz, na nějž se převrátila nákladní cisterna. Mladá rodina směřovala na dovolenou, kdo by si v ten den ráno pomyslel, že už se domů do Okříšek nikdy nevrátí.

Sousedi a kamarádi na ně vzpomínají jako na pohodovou, šťastnou rodinu. Byl to pro všechny šok. Nešťastná událost nenechala nikoho chladným. Lidé se zajímali, jak mohou přeživší Gábince pomoci. „Volali nám dokonce i lidé odjinud. Ta událost se jich dotkla a dotazovali se, co pro ni mohou udělat,“ potvrdil starosta městyse Zdeněk Ryšavý. Vedení obce proto rozhodlo o zřízení bankovního účtu, kam mohou lidé zasílat finanční příspěvky pro Gábinku. „Část peněz poputuje rodině jako příspěvek na její péči. Část prostředků bychom rádi vložili na termínovaný účet. Peníze by byly Gábince vyplaceny v osmnácti letech, aby měla něco do nového začátku,“ přiblížil starosta s tím, že využití výtěžku sbírky je zatím ve stádiu úvah.

Dívenka zatím bydlí u svého strýce a jeho rodiny v sousedních Petrovicích. Odtud ji rodina denně vozí do školky v Okříškách, kde to zná a má tam své kamarády. Kde nakonec bude Gábinka vyrůstat, není zatím jasné. Na tom se prarodiče z obou stran zatím neshodli. Jak příbuzní maminky, tak otce, mají o péči o Gábinku velký zájem.

Gábinka přežila jen zázrakem. Život pro ni nebude jednoduchý. Rodiče a brášku už jí nikdo nevrátí, nenahradí. Její další cestu životem jí ale společně můžeme alespoň trošku usnadnit.

Stačí k tomu málo – zaslat finanční příspěvek na zvláštní bankovní účet Sbírky pro Gábinku.

Bankovní účet Sbírky pro Gábinku:

123-312750257/0100.

Veřejná sbírka probíhá od 5. září 2019 do 31. ledna 2020

a vyhlašovatelem sbírky je městys Okříšky.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk