Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Rodákům ze zaniklých vsí poděkoval i premiér Sobotka

30.05.2016

SKRYJE, LIPŇANY, HEŘMANICE (pch) - Srazy rodáků se konají snad v každé obci. Jsou to vždy příjemná setkání. Když se ovšem potkají rodáci ze Skryjí, Lipňan a Heřmanic, jde o setkání trochu odlišné. Nemohou se vidět ve svých rodných vsích. Ty neexistují. Na jejich místě stojí jaderná elektrárna.


Setkání rodáků z těchto tří obcí tak proběhlo na parkovišti u elektrárny a uspořádala ho elektrárna spolu s obcemi Dukovany a Rouchovany. Společně pro návštěvníky připravili bohatý kulturní program. Na setkání se alespoň na chvíli přijel podívat i předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka. Ten ve svém krátkém projevu rodákům především poděkoval za to, že obětovali své vesnice ve prospěch energie. „Nebylo jistě jednoduché opustit svůj domov,“ podotkl premiér.

Bohuslav Sobotka sice neměl na návštěvu příliš času, ale našel si chvilku, aby za doprovodu hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka zašel mezi rodáky a s některými se pozdravil a osobně si s nimi popovídal.

Jak nám prozradila Jana Štefánková z Jaderné elektrárny Dukovany, dorazilo na sraz nakonec 370 rodáků. A nakonec vyšlo i počasí. Bouře se přehnaly celou republikou, ale Dukovanům se vyhnuly. Odpolední program pak začal mší svatou, kterou celebrovali společně bývalý a současný rouchovanský farář a pomocný biskup Pavel Konzbul. Na jevišti pokračovala dechová kapela Dubňanka s Jiřím Helánem a další dechovka Boršičanka. Vydařenou akci pak zakončila slovenská zpěvačka Jana Kirschner.

Nejvíc se rodáci shlukovali okolo panelů se starými fotografiemi ze svých obcí. U těch se pak dlouho diskutovalo o tom, kde kdo bydlel, kde co bylo apod. Rodáci večer odcházeli domů spokojeni a naplněni radostí nad tím, že se zase jednou mohli setkat se svými bývalými sousedy.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk