Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Soud v případu nájemních bytů: Usilujte o smír

07.03.2019

HROTOVICE (ap) - Soudce se ztotožnil s právním názorem města, přerušil řízení a doporučil, aby strany vedly své jednání ke smíru. Takový je dnes stav problému, který řeší vedení města a nájemníci bytového domu na Mírové ulici v Hrotovicích ohledně převodu či prodeje bytů.


Protože před dvaceti lety nebyly pro stavbu nové bytovky k dispozici potřebné peníze, skládali budoucí nájemníci finanční hotovost, kterou si pak následně odbydlili. Tehdejším zastupitelstvem jim také bylo navíc přislíbeno, že po dvaceti letech obývaný byt dostanou bezúplatně do osobního vlastnictví. V minulosti takto postupovaly stovky dalších obcí po celé republice. Na výstavbu bytovek byly poskytovány dotace, ale protože obce měly rozjednané další investiční akce a neměly dostatek peněz na svůj vlastní podíl, řešil se nedostatek financí penězi od budoucích nájemníků.

Podle současného výkladu právníků však bezúplatný převod nájemních bytů není možný, protože obec musí hospodárně nakládat se svým majetkem. Řešení vzniklé situace se v Hrotovicích našlo v tom, že zastupitelstvo města nedávno zrušilo veškerá svá minulá usnesení od roku 1997, týkající se tohoto problému. Ze strany zastupitelů je to řešení, které umožňuje vyhnout se případnému trestnímu stíhání. Někteří nájemníci ale vnímali vzniklou situaci jako podvod, který byl na ně spáchán. Devět z nich také dalo celou záležitost k soudu. Do výstavby bytovky před lety vkládali od tří set do čtyř set tisíc korun. Tento vklad jim umožnil bydlet „zdarma“ asi třináct let, posledních sedm let už platí řádné nájemné.

Soudní řízení však bylo přerušeno. Soudce konstatoval, že žaloba nemůže být proti městu úspěšná, zejména nelze použít argumentaci o veřejném příslibu, neboť veřejný příslib je ze zákona něco jiného. Nelze se opřít ani o nájemní smlouvu. „Soudce se ztotožnil s právním názorem města, přerušil řízení a doporučil, aby strany vedly své jednání ke smíru. Nyní tedy bude na nájemnících, aby oni dali návrh, co by pro ně znamenalo cestu ke smíru. Pokud by k prodeji bytů nebo domluvě nedošlo, zůstávají nadále nájemníky,“ konstatovala na únorové schůzi zastupitelstva starostka města Hana Škodová.

„Je to nepříjemná záležitost pro současné zastupitelstvo a je to nepříjemné i pro nájemníky. Hledá se nejlepší řešení, jak to provést, aby nájemníci měli možnost získat bydlení za pro ně přijatelnou cenu,“ odpověděla už před časem na dotaz Horáckých novin tajemnice městského úřadu Dana Růžičková.

Na začátku devadesátých let Hrotovice evidovaly 407 trvale obydlených domů, z čehož 389 byly rodinné domky a 516 bytů. V roce 1996 byl v ulici 1. máje otevřen nový bytový dům s celkem 18 byty, který se stal prvním bytovým domem, postaveným v okrese Třebíč po roce 1989. O rok později byl dokončen dům s 20 byty v ulici Mírová.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk