Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Vrtulník na místo u břehu štítarské zátoky Vranovské přehrady
(foto: Ladislav Šigut)

Surová voda z Vranova už proudí do úpravny novým potrubím

22.11.2019

ŠTÍTARY (ap) - Bezmála čtyřicet let starým ocelovým potrubím o vnitřním průměru půl metru byla přiváděna surová voda z Vranovské přehrady prudkým svahem do úpravny nad obcí Štítary. Odtud teče pitná voda do velké části našeho regionu. Na mnoha místech děravé a „záplatované“ potrubí už ale potřebovalo výměnu. Jeho první větev byla s pomocí vrtulníku vyměněna v listopadu loňského roku, druhá větev téměř přesně po roce.


Druhá větev zdvojeného výtlačného potrubí byla demontována a nahrazena novými trubkami ve středu 6. listopadu. Nešlo to udělat žádným dostupným jeřábem, na pomoc musel, jako loni, přiletět vrtulník. A protože čas vrtulníku je drahý, přemýšleli organizátoři akce, jak celou akci ještě více urychlit.

Oprava vrtulníku

Neočekávanou komplikací prací, naplánovaných původně na 22. října, byla závada na objednaném těžším vrtulníku. Takže se muselo několik dní čekat na náhradní součástku. Po opravě vrtulníku pak zase zaúřadovalo počasí. Odložená letecká přeprava potrubí totiž měla probíhat v úterý 5. listopadu, kdy vrtulník přistál v areálu úpravny vody. Zákon schválnosti ale způsobil, že v úterý od rána pršelo celé dopoledne. Takže ve 13.45 bylo rozhodnuto, že se ten den už létat nebude. Zato ve středu všechny zúčastněné potěšilo nádherné počasí, panující od rána až do večera.

Trubky jednou tak dlouhé

Nejprve bylo nutné samozřejmě vypustit vodu z demontovaného stometrového úseku. Svářeči pak ze tří čtvrtin trubky nařízli a na jednotlivé segmenty navařili oka pro zavěšení lana pod vrtulníkem. „Při minulé výměně se přepravovaly šestimetrové kusy potrubí přibližně 800 kilogramů těžké, protože nosnost helikoptéry byla jen 1200 kilogramů. Proto i přeletů bylo daleko víc. Tentokrát se ale přepravovaly dvanáctimetrové kusy, což zkrátilo dopravu na polovinu. Bylo potřeba jen deseti přeletů mezi úpravnou vody a čerpací stanicí na hladině Vranovské přehrady,“ vysvětlil vedoucí štítarské úpravny Jan Coufal. Přeprava se urychlila i tím, že vrtulník přinášel novou trubku a pak hned odnášel starou. „Loni to bylo tak, že nejprve se odnesly všechny staré trubky a teprve druhý den se začaly instalovat nové. Tentokrát se to všechno zvládlo za necelé čtyři hodiny,“ ocenil rychlost prací vedoucí Coufal.

Vzduchem putoval i jeřáb

Větší helikoptéra s nosností čtyř tun přepravila od úpravny vody na místo určení u břehu přehrady i nový malý manipulační jeřáb vodařů, vážící zhruba 3800 kilogramů. „Starý jeřáb z roku 1980 jsme používali k vyzdvižení naší pracovní lodě z hladiny přehrady na břeh. Potřebovali jsme už ale nový jeřáb s delším ramenem. Protože tím, jak hrozí, že někdy bude nízká hladina přehrady, bychom stávajícím jeřábem nedosáhli na hladinu o deset metrů nižší než je maximální. To vše byla vedle výměny potrubí další unikátní práce, jaké se v Česku běžně nedělají,“ prozradil ředitel třebíčské divize Vodárenské akciové společnosti Jaroslav Hedbávný.

Byli to Slováci, byl to výkon

Vedle vedoucího úpravny, svářečů dodavatelské firmy z Rohatce, hlavního pilota vrtulníku, jeho zástupce a navigátora hráli v celé akci důležitou roli vyškolení vazači. Vždyť jen stát několik hodin nohou v tak svažitém terénu nad přehradou je problém a samo o sobě velký fyzický výkon. Natožpak ve stometrové stráni těžce pracovat a pod vrtulníkem svařovat více než jeden a půl tunové, šikmo usazované trubky. „Všichni jsme byli překvapení nejen tím, jak to rychle šlo, ale třeba i slunečným počasím. Abychom s montéry seděli v listopadu dole u přehrady jen v tričku s krátkými rukávy, to bylo neuvěřitelné. I když jsme akci museli o den posunout, nakonec bylo počasí nádherné a všechno klaplo bez problémů,“ dodal Jan Coufal. Jako před rokem pak také následovala zkouška těsnosti, tlaková zkouška a proplachy nového potrubí. Vodaři doufají, že nové potrubí bude sloužit alespoň tak dlouho, jako to minulé, tedy přes třicet let.

Štítarská úpravna je součástí skupinového vodovodu Vranov-Moravské Budějovice-Dukovany-Třebíč. Firma Vodárenská akciová společnost proto provozuje na hladině Vranovské přehrady speciální čerpací objekt, díky kterému po úpravě vody ve Štítarech teče pitná voda k 80 tisícům lidí ze 123 vesnic a měst Třebíčska.

Foto: Ladislav Šigut

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk