Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Zahraniční odborníci přijeli posoudit elektrárnu

20.11.2014

DUKOVANY (red) - Na deset dnů přijelo 7 expertů a 4 pozorovatelé z 10 zemí do Jaderné elektrány Dukovany, aby prověřili její připravenost k dalšímu dlouhodobému provozu.


„Kromě posouzení souladu mezinárodních doporučení, předají také specialisté mise SALTO (Safety Aspects of Long Term Operation – bezpečnostní aspekty prodlužování provozu za hranici životnosti) znalosti a zkušenosti s touto problematikou pro zlepšení produktivity činnosti v oblasti prodlužování životnosti Dukovan,“ uvedl tiskový mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Součástí mise bude také posouzení vypořádání návrhů a doporučení z poslední tematicky obdobné mise v roce 2011.

„Této misi přikládáme velký význam, a to z důvodu očekávané žádosti elektrárny Dukovany na náš úřad v příštím roce k prodloužení provozu. Proto požadujeme toto hodnocení dle mezinárodních kritérií za významný vstup pro rozhodování našeho úřadu o dalším provozování elektrárny Dukovany,“ uvedl inspektor Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Zdeněk Witkovský.

V období 19. - 25. listopadu se budou členové kontrolního týmu mise pohybovat v různých částech elektrárny a postupně formulovat své závěry. Ty budou předány vedení elektrárny při závěrečném setkání 27. listopadu.

Vedoucím mise je Alexej Polyakov z Ukrajiny, který od roku 2011 pracuje v agentuře MAAE. V letech 1985 – 2007 pracoval na ukrajinské jaderné elektrárně jako směnový inženýr. Organizoval 15 podobných zahraničních misí a sám se na několika z nich také podílel.

Autor: red
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk