Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Žákova zahrada ukrývá zajímavý řopík-vodojem

19.06.2017

TŘEBÍČ (ap) - Vodojem Žákova zahrada v Třebíči byl jedním z vodárenských objektů, který na jediný den, v pátek 16. června, nabídla Vodárenské akciová společnost k prohlédnutí veřejnosti v rámci dne otevřených dveří nazvaného Přijďte za vodou.


Vodojem Žákova zahrada se obrazně i doslova krčí pod Strážnou horou, na které se tyčí mnohem slavnější a známější třebíčský vodojem Kostelíček. Kostelíček je viditelný zdaleka a jeho štíhlá věž je za drátěným oplocením na panoramatu města nepřehlédnutelná. Vodojem v Žákově zahradě naproti tomu působí jako za keři a hliněným náspem dobře ukrytý bunkr, jaké milovníci vojenské historie a obdivovatelé našeho předválečného pohraničního opevnění znají pod lidovým označením řopík. Kdo ale v pátek vešel do zahrady, byl jistě mile překvapen. Na první pohled bylo zřejmé, že celý areál zahrady prošel před deseti lety zásadní rekonstrukcí a téměř všechno, od nápisu na vodárenské budově a bazénu se třemi „vodními hříbky“ uvnitř, potrubí, armatur, zábradlí, zahradního osvětlení či grilu bylo vyrobeno z nerezového plechu. Příjemné zahradní zákoutí osázené růžemi a nabízející odpočinek na svačinu třeba celým školním třídám, lákalo k posezení i osamocené návštěvníky. Vybaveno je dokonce i nerezovou kadibudkou.

Usměvavá průvodkyně Radka Bazalová jim ukázala třeba i průhled do jedné ze dvou komor, do nichž dnes v jižní části Třebíče tryská pitná voda, která je upravenou vodou z Vranovské přehrady a v jižní části Třebíče se míchá s vodou heraltickou. Vodojemy byly v této části města už před válkou postaveny vlastně tři – Žákova zahrada v roce 1937 pro nejnižší část města (centrum), Kostelíček – zemní část – pro střední část města (Domky), a Kostelíček – věžová část – pro nejvyšší část tehdejšího města. První voda z nového vodovodu přitekla do Třebíče již v roce 1938, technicky byl vodovod dokončen v roce 1940 a zkolaudován v roce 1941.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk