Jets Over Czech 2025: Výrobci vdov upadlo hlavní kolo

Profilovka
před 3 hodinami

IVANČICE-BUDKOVICE – Vůně spáleného leteckého petroleje, svištění vysokoobrátkových turbínových motorů a letové evoluce popírající zákony aerodynamiky. To byla jedinečná letecká show Jets over Czech 2025, která se konala v sobotu 5. července již tradičně na modelářském letišti Czech Heaven Ivančice – Budkovice, kousek za východní hranicí okresu Třebíč.

Kdo přišel, zažil opět den plný adrenalinu, fascinujících výkonů pilotů obřích modelů letadel, které vypadají, zní a létají jako skutečné tryskáče. V zásadě se tato královská modelářská kategorie strojů pohánění proudovým motorem a spalujícím stejné palivo kerosin jako skutečná „dospělá“ letadla, dělí na dvě skupiny. Tou první jsou účelové stroje demonstrující možnosti reaktivního pohonu. Někdy jsou více zaměřené na leteckou akrobacii, jindy především na rychlost. Ta může přesáhnout i 400 km/h a přemotorovaný model díky ní dokáže stoupat kolmo do nebe, kde se divákům ztratí z dohledu.

K vidění byly i obří makety skutečných proudových letadel s hmotností 25 – 40 kilogramů poháněné běžně dvěma turbínami. Takové makety působí v letu velmi realisticky a divák je v určité vzdálenosti na pochybách, zda vidí model, nebo skutečné letadlo. Rozpětí těchto strojů dosahuje běžně tří metrů. Rekordmanem, co se rozměrů týče, byla maketa proslulé proudové stíhačky Lockheed F-104 Starfighter s trupem dlouhým čtyři metry! Kvůli velkému počtu havárií se smrtí celkem 115 německých pilotů v 60. letech 20. století dostal přezdívku Witwenmacher (výrobce vdov) nebo Fliegender Sarg (létající rakev). Zahraniční modelář svou stíhačku přivezl na Moravu nastříkanou zatím jen základní barvou. Nabídl ale divákům nechtěně snad největší nervy drásající zážitek celého dne. Při startu totiž upadlo jeho mohutnému stroji pravé kolo hlavního podvozku. Pilot modelu za pákami své vysílačky však nepropadl panice a po vylétání většiny paliva vzorně přistál. Díky přednímu kolu příďového podvozku stroj doklouzal po travnatém pruhu vedle betonové přistávací dráhy prakticky nepoškozen. Jen pomačkané „plechy“ palivové nádrže na konci pravého křídla zmenšené stíhačky svědčily o proběhlém dramatu.

K vidění na stojánce i v letu byly i další nádherně zpracované makety letadel, několik F-16, L-39 Albatros ve slovenské kamufláži, BAE Hawk T1 britské akrobatické skupiny Red Arrows,  Aermacchi MB-339 italských Frecce Tricolori, rudě zbarvený Jak 130, Su-30 i Su-27 v oranžově bláznivé i modré ukrajinské kamufláži. Raritou byl model černého Suchoje Su-47 Berkut (Orel skalní). Tento ruský dvoumotorový experimentální letoun 4.5 generace využíval křídla s dopředným šípem! Ta mu umožňovala vynikající manévrovatelnost. Do sériové výroby se však nikdy nedostal. Jeho zmenšená maketa ale v Budkovicích létala výborně.

Vrcholem programu pak byla akrobacie Red Bull Air Race šampiona, akrobatického pilota a bývalého vojenského stíhače Martina Šonky, který se představil s dechberoucí leteckou akrobacií. Ostré přemety, nízké průlety, hvězdice, kotrmelce a snad i „krompáčové sestavy“, to byly manévry, které divákům navodily adrenalinový zážitek. Sám pilot v kabině letounu Extra 300 při těch velkých přetíženích dokázal svůj let i komentovat!

A na konci programu přišlo velké překvapení. Nad letištěm se objevily tři typy amerických letadel, z nichž to nejstarší vzlétlo poprvé už před II. světovou válkou. V některých strojích krásně zvonil hvězdicový motor Cyclone pohánějící dvoulistou vrtuli. Diváci se tak domů rozjížděli s nostalgickou náladou tryskáčově-vrtulově-dvouplošníkovou.

Text a foto: Arnošt Pacola