Kulaté výročí oslavili školní akademií
Profilovka
24. 03. 2024
visibility 198

OKŘÍŠKY (mad) - Základní škola Okříšky slaví 160 let svého vzniku. V pátek 15. března se u této příležitosti v kulturním domě konala školní akademie. V deset hodin dopoledne proběhla generální zkouška a v 17 hodin už to vše vypuklo naostro. Na přípravě pestrého a velmi propracovaného programu se podíleli učitelé, vychovatelé i žáci. Zejména ti starší přišli se spoustou zajímavých nápadů. Na sobotu 16. března si škola zároveň přichystala den otevřených dveří.

Historie základního školství v Okříškách se začala psát 29. února 1864, kdy byla výnosem c. k. místodržitelství odloučena od farní školy v Přibyslavicích. Prvním učitelem školy se stal Karel Albert. Jeho jednotřídku navštěvovalo 61 žáků. Brzy se však škola rozrostla na dvoutřídku. V roce 1891 byla vystavěna současná školní budova. Stavba měla jedno patro, tři učebny a pod její střechou se vzdělávalo celkem 131 žáků. Obecná škola byla povýšena na měšťanskou až v roce 1925, kdy bylo škole přistavěno 2. poschodí. S narůstajícím počtem dětí a potřeb moderní výuky se škola postupně rozšiřovala o další křídla.

Sto šedesát let je úctyhodné číslo a určitě si zaslouží připomenutí. „Od začátku školního roku jsme počítali s tím, že oslavy budou. Na rozmyšlení námětů tudíž bylo docela dost času a příprava nebyla hektická. Každý třídní učitel počítal s tím, že se svojí třídou vystoupí. Měli čas se s dětmi o tom pobavit. S některými nápady přišli i žáci sami,“ nastínila ředitelka ZŠ Okříšky Alena Brabcová.

Veřejná generální zkouška dvouapůlhodinové školní akademie odstartovala v pátek 15. března v 10 hodin dopoledne, v 17 hodin pak oficiální představení. V sobotu 16. března na páteční oslavy navázal den otevřených dveří. „Den otevřených dveří pořádáme tradičně na podzim, z důvodu oslav jsme ho přesunuly na jaro. Je to v podstatě i takový dárek pro školu, pro tu budovu. Chceme především představit učebny prvního stupně, které prošly velkou rekonstrukcí. Vyměněné jsou stropy, podlahy, proběhla celková renovace. Snažíme se na modernizaci učeben pracovat a každý rok něco udělat. My přinášíme nápady a zřizovatel je ochoten do nich investovat. Chceme, aby děti měly příjemné prostředí, protože prostředí kultivuje,“ míní ředitelka. Konec konců do čeho jiného bychom měli investovat než do našich dětí, v nichž je naše budoucnost.

Na základní školu je vedení městyse náležitě pyšné. „160 let. To je krásný věk. Jak by řekl jeden z našich bývalých premiérů: Přátelé, kdo z vás to má? Ale naše škola je i ve 160 letech stále krásnější a modernější. Jsem rád, že moji kolegové i z předchozích zastupitelstev mají stejný názor jako já, tedy že škola je nejdůležitější budovou v obci. Což se každoročně odráží v rozpočtu městyse i v programu výstavby, které na rozvoj školy nezapomínají. Ale sebehezčí budovy, sebemodernější pomůcky samy o sobě nezajistí to nejdůležitější – tvůrčího ducha a pohodovou atmosféru školy. Za to patří velké poděkování paní ředitelce, všem učitelkám a učitelům, ale také nepedagogickým zaměstnancům, protože ani bez těch by škola nefungovala. Za těch 160 let jich zde působily určitě stovky a každý z nich zanechal ve škole malou nebo větší stopu. Dohromady potom vytvářejí cestu, po níž kráčely a kráčejí tisíce dětí z Okříšek a okolních obcí ke vzdělání, k dospělosti, k budoucnosti.“

Foto HoN: Martina Dědková Chromá

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image