VALDÍKOV (mad) - V komerčním chovu kachen na výkrm společnosti AGRO-V, s. r. o., ve Valdíkově na Třebíčsku potvrdila Státní veterinární správa ohnisko ptačí chřipky. V hospodářství se původně nacházelo zhruba 50 000 kachen.
„Chovatel v neděli nahlásil náhlé masivní hynutí kachen ve dvou z osmi hal. Kachny v těchto halách navíc měly příznaky typické pro ptačí chřipku, mezi něž patří apatie, průjem a dechové potíže. Veterinární inspektoři na místě přijali opatření zabraňující šíření nákazy mimo hospodářství, odebrali vzorky a odeslali je na vyšetření do Státního veterinárního ústavu v Praze. To dnes odpoledne potvrdilo vysoce patogenní ptačí chřipku H5N1. Zbývající kachny v chovu budou utraceny.
Likvidace chovu bude zahájena zítra dopoledne a bude dokončena v řádu několika dnů. Jedná se o chov masných kachen, které váží každá okolo dvou až tří kilogramů, tak to není úplně jednoduché. Likvidace bude provedena tím nejšetrnějším možným způsobem, který máme k dispozici, pomocí plynu CO2. Uvidíme, zda bude možné zaplynovat haly, případně budou použity speciální kontejnery,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný v úterý 6. února krátce před polednem. Jedná se o osm hal a přibližně padesát tisíc kusů kachen. Ministerstvo zemědělství garantuje vyplacení finanční náhrady za likvidaci chovu a věci s tím související z nákazového fondu, kde je v současné chvíli alokováno asi 250 milionů korun. „K vyčíslení škody teprve dojde, vynasnažíme se být velkorysí,“ ujistil ministr.
Dynamika šíření ptačí chřipky nabírá na obrátkách. Vir je velmi nakažlivý. Kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. „Apeluji na malochovatele, chraňte své chovy, mějte drůbež v uzavřených prostorách. Je potřeba minimalizovat přenos od divokého ptactva,“ pronesl Výborný. Vybíjení malochovů v okolí postižené drůbežárny naštěstí nehrozí. V desetikilometrovém pásmu se nachází velká líheň u Studence, která produkuje kuřice pro konzumní vejce. „Státní veterinární správa informovala ostatní členské státy EU, že líheň spadla do pásma. V případě exportu bude nutná větší kontrola,“ řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
K 6. únoru 2024 bylo v Česku postiženo virem H5N1 celkem patnáct malochovů a tři komerční chovy. Důležitá je především prevence. Plošná vakcinace drůbeže ve velkochovech, jako tomu ve Francii, není u nás v plánu. Ostatní země odmítaly odebírat produkty z vakcinované drůbeže. „Svět na to není připraven,“ prohlásil Zbyněk Semerád.
Ptačí chřipka na Třebíčsku!