

ROKYTNICE V ORLICKÝCH HORÁCH (herb) - Při zpětném pohledu do minulosti je rok 1972 v tehdejší Československé socialistické republice spjat zejména se zprovozněním jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích, vůbec první jaderky na území státu. Zmíněný rok však přinesl také jednu zásadní událost do měst a obcí v republice, které nesou název Rokytnice. Ve dnech 25. a 26. června 1972 se tato města a obce se shodným pojmenováním poprvé sešla a oblibu si tato akce udržela i po následující desetiletí. O tom také svědčí fakt, že letošní Setkání Rokytnic, které se tentokrát o víkendu 27. až 29. června konalo v Orlických horách, bylo již padesáté.
Města Rokytnice nad Jizerou a Rokytnice v Orlických horách, městys Rokytnice nad Rokytnou a obce Rokytnice u Přerova a Rokytnice nad Vláří. Každé z těchto míst má sice svá vlastní a rozličná specifika a kouzla, minimálně dvě věci však mají společné. Vedle stejného názvu to je tradice v podobě mezirokytnického setkání na samém začátku léta. S nápadem na fotbalový turnaj mezi jednotlivými Rokytnicemi přišel zkraje 70. let Jan Přibys z Rokytnice nad Vláří a právě v této valašské obci se také první družba na konci června roku 1972 uskutečnila. Tímto rokem tak započala dlouholetá tradice, která je pro řadu lidí s nástupem letních dní neodmyslitelně spjatá. Síly ve fotbale však v minulosti nepoměřovala stálá pětice výše zmíněných obcí. Prvního ročníku se účastnila Rokytnice, městská část Vsetína, a mezi lety 1977 a 1984 i fotbalové týmy z Polska – Mlékopan Rokietnice a Kiekrz Rokietnice. Zásadní organizační milník pak nastal v roce 2005, kdy se událost rozrostla o hasičský sport a turnaj ve stolním tenisu.
Ač historicky první fotbalový turnaj mezi Rokytnicemi a dnešek dělí třiapadesát let, během minulého víkendu proběhl jubilejní 50. ročník. V roce 1976 se totiž akce nekonala, o osm let později nastala nucená pauza kvůli situaci v tehdejším Polsku a další stopku pak v letech 2020 a 2021 vystavilo onemocnění Covid-19. S letošním kulatým výročím se tak celý víkend nesl ve slavnostním duchu. Už v páteční podvečer se odehrál exhibiční zápas mezi starou gardou Rokytnice v Orlických horách a týmem Horsta Siegla, kde se vedle někdejšího útočníka pražské Sparty fanouškům představili například Tomáš Řepka, František Straka nebo Miroslav Matušovič.
Výprava Rokytnice nad Rokytnou na historicky prvním Setkání Rokytnic v roce 1972 a na jubilejním padesátém ročníku v roce 2025.
Reprezentace jednotlivých Rokytnic se pak naplno pustily do akce s nástupem sobotního rána. Ačkoliv každý z účastníků touží předvést co nejlepší výkon a po závěrečném vyhlášení se těšit z prvních míst, sportovní výkony na této akci nestojí zcela v popředí. Hlavní je shledání se starými známými z různých koutů republiky, vzpomínání na proběhlé ročníky a pořádná zábava. Ostatně po probdělé noci snad ani nelze podat to nejlepší, co v každém sportovci je. Těm z Rokytnice nad Rokytnou se to však povedlo. Už v sobotu večer mohli svá první místa oslavovat hasiči, hasičky a stolní tenisté. O tom, že k řece Rokytné poputují všechny mistrovské trofeje, se pak rozhodlo za parného nedělního odpoledne. V posledním utkání celého víkendu zvládli fotbalisté 1. SK Rokytnice nad Rokytnou porazit tým Jizery a bez ztráty jediného bodu se po dvou letech opět těšili z titulu, celkově šestnáctého z proběhlých padesáti turnajů.
Když se v roce 1972 konal vůbec první ročník, byl zájem o akci natolik velký, že z Třebíčska zamířily na Valašsko dva plné autobusy příznivců. Podobně tomu bylo také u padesáté kapitoly Setkání Rokytnic. Velký podíl na úspěchu Rokytné má i tábor přítomných fanoušků, kteří byli v Orlických horách početně největší a zároveň i nejhlasitější. Takový zájem jen dokládá, že i po překročení padesátky je událost pro širokou veřejnost stále šmrncovní a lákává.