Veteránisté na zámku
Profilovka
16. 05. 2024
visibility 6760

BUDIŠOV (ap) – Víno, krojačka, letci, veteráni a třeba i vycpaný kasuár přílbový a další atrakce byly součástí zahájení letošní turistické sezony v sobotu 11. května na zámku v Budišově.

Zámek stojí na místě původní vodní tvrze ze 13. stol. přebudované v 16. stol. na renesanční zámek. Současnou podobu získal za výrazné přestavby v honosné barokní letní sídlo ve 20. letech 18. století. V dnešní době je proslulý veřejnosti přístupnou částí zoologického depozitáře nejstarší kolekce vycpanin ptáků, savců, ryb i obojživelníků ze sbírkového fondu Moravského zemského muzea. Během prvního dne letošní sezony měli zájemci také možnost v rámci prohlídkové trasy Zámecký okruh naposledy si prohlédnout výstavu Letci RAF z Třebíčska.

„Je to dnes vlastně první prohlídka našeho okruhu s doprovodným programem pro děti. Oslovila jsem i veteránisty z našeho okolí. A protože tady máme vinotéku, prodáváme i víno, jehož ochutnávka je v rámci prohlídky zdarma,“ prozradila nám na nádvoří zámku do kroje oblečená pořadatelka a radní městyse Budišova Hana Klímová. Do Budišova dorazili majitelé autoveteránů nejen z Třebíče, ale i nedaleké Valče, kteří se prý o akci v Budišově dozvěděli na poslední chvíli z Horáckých novin. „Líbí se nám staré motorky a auta, tak jsme něco složili a dali do kupy. Přes léto se jedeme vždycky někam projet, kde jsou nějaké akce. Je to perfektní, nikdo nám nenadává, všichni se smějí a zdraví nás, když jedeme kolem nich. To na silnicích není jen tak vidět. Tak si to užíváme,“ svěřili se naší redakci. Snad nejobdivovanějším autem, kromě českých poválečných kabrioletů, byl na nádvoří zámku zaparkovaný tmavě modrý americký vůz z meziválečného období. „Je to Chrysler De Soto z roku 1932 s obsahem motoru 3 200 ccm. Na masce auta, na chladiči je i figurka španělského rytíře, podle kterého je ten vůz pojmenován. Já jsem ho získal od jednoho dovozce amerických automobilů z Křenovic u Tábora. Je to záliba, člověk se musí něčím bavit. Někdo hraje hokej, někdo sbírá motory, někdo lepí letadýlka,“ pravil pan Vladislav Slavík z Valče. 

Akce se vydařila samozřejmě i díky pěknému slunečnému počasí, takže veteránistům do kabrioletů a milovníkům vína do skleniček nepršelo a panovala pohoda.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image