Za zvířaty nemusíte do ZOO, stačí vyrazit na Benešku!
Profilovka
20. 03. 2024
visibility 480

TŘEBÍČ (mad) – Základní škola Benešova se druhým rokem zapojila do soutěže KvíZOOvání, kterou organizuje jihlavská zoologická zahrada. Účast v soutěži určené pro děti prvního i druhého stupně základních škol dala vzniknout úžasné aktivitě. Paní učitelky, vychovatelky a hlavně děti společnými silami vytvořily ZOO na chodbě. „Celá tato aktivita mohla vzniknout i díky tomu, že je škola zapojena v projektu Podporujeme vzdělávání žáků OP JAK,“ uvedl pan ředitel Mgr. Jan Vaněk.

„Je to aktivita, která propojuje práci učitelů prvního stupně a vychovatelek školní družiny. Jde o společný projekt, který jsme nazvali ZOO na chodbě. V tomto směru s námi spolupracuje také Zoologická zahrada Jihlava, která nám zapůjčila svoje materiály. Mohli jsme si dovézt tři velké kufry, v nichž jsou metodické materiály, jsou tam lebky zvířat, ukázky srstí a další různé aktivity,“ vysvětluje autorka projektu vychovatelka Lucie Havlenová.
 
Loni se škola do KvíZOOvání přihlásila poprvé. Právě probíhá školní kolo, kterého se účastní všechny děti prvního stupně. Šest nejlepších v první kategorii (1. a 2. třída) a šest nejlepších ve druhé kategorii (3. až 5. třída) postoupí do Jihlavy. Šestičlenné týmy v polovině května porovnají znalosti v základním kole, které se bude konat přímo v ZOO Jihlava. Základní kolo bude probíhat v termínu od 20. března do 28. dubna. Po skončení si děti prohlédnou ZOO a na všechny účastníky čeká odměna. Finálové kolo bude následovat 16. května v ZOO Jihlava v dopoledních hodinách. V každé kategorii budou soutěžit 3 družstva, která získala nejvyšší počet bodů v základním kole. Žáci budou soutěžit jako tým a součástí bude i praktický úkol. Výsledky ohodnotí soutěžní porota.
 
Účast v KvíZOOvání přivedla Lucii Havlenovou na myšlenku utvoření ZOO na chodbě. Projektová aktivita má ale dalekosáhlejší dopad než jen jako pomůcka pro přípravu školáků na kvíz. „Každá třída s paní učitelkou a vychovatelkou měla za úkol zpracovat nějakou sekci zvířat. Pojali jsme to postupně i v rámci pater. V přízemí jsou paryby, ryby, hmyz, dále máme obojživelníky, plazy, ptáky a poslední patro věnujeme savcům. Na nástěnce jsou vždy vybraní reprezentanti toho konkrétního řádu. Živočišná říše je obrovská, takže bychom ji nemohli pojmout celou,“ uvedla Havlenová.

Děti měly za podpory učitelů a vychovatelů za úkol zjistit co nejvíce informací o tom daném druhu a potom vše výtvarně zpracovaly na nástěnce. Pokud možno tak, aby byla nástěnka poutavá a interaktivní. Děti si vše připravily vlastně pro sebe navzájem. Nástěnky jsou zpracovány v několika úrovních, aby obsahovaly informace nejen pro všechny třídy prvního stupně, ale také předškoláky, protože aktivita byla směřována i na budoucí prvňáčky. Všichni pracují na takové úrovni, která je pro ně přijatelná. „Snažíme se, aby v tom byla individualizace. Prvňák sbírá informace, které by se dozvěděl až ve čtvrtém nebo pátém ročníku. Někoho to třeba úplně nebaví a hledá v tom pohybové aktivity, někoho zaujme třeba informace, která se prolíná s fyzikou, češtinou, matematikou, a jiného právě spojená s přírodopisem. Je to tedy zpracováno interaktivně a v několika vrstvách a úrovních,“ popsala Lucie Havlenová.
 
Projektovou práci si pochvalují i učitelé. „Líbilo se nám, že jsme to mohli propojit s výukou. Děti třeba dostaly domácí úkol, vyhledávaly informace. Nedostaly všechny informace od nás, ale podílely se na tom také. Pracovaly na tom doma, ve škole, v rámci prvouky, nebo třeba psaly diktát na téma primátů. V hudební výchově jsme si pouštěli Karneval zvířat – jak se zvířata projevují. Vzali jsme to hodně zeširoka. Děti jsou nadšené. Ke každému živočišnému řádu máme různé aktivity a úkoly nejen pro školní děti, ale i pro předškoláky,“ svěřila se učitelka Martina Lászlová.

Příprava ZOO na chodbě trvala zhruba čtrnáct dní. Děti na výrobě pracovaly doma v rámci domácích úkolů, ve výuce i v rámci odpoledních družin. Nejdříve dali všichni hlavy dohromady a vymysleli podobu své třídní nástěnky. „Chtěli jsme to zpracovat výtvarně, ale zároveň jsme chtěli, aby se děti něco nového dozvěděly. Pokud si všechny nástěnky projdou a prostudují, spolehlivě najdou odpovědi nejen na kvízové otázky jihlavské ZOO, ale naučí se toho mnohem víc. Je to v jejich rukách, ale mají od školy maximální podporu,“ uvedla Lucie Havlenová.

 Věřte, že je co objevovat. Prezentace na nástěnkách jsou tak propracované a obsáhlé, že je nejde nastudovat jen tak letem světem. Děti jejich prohlížením a pročítáním tráví dlouhé hodiny. „Celé to vzniklo v rámci propojování formálního i neformálního vyučování a tím, že je to projekt, tak se s tím dá pracovat v několika úrovních. Třeba nástěnka, která se týká ryb, je složka, kde se zpívá. Děti si zazpívají písničku o rybách, projdou dál a je tam aktivita, která se dá třeba přenést do matematiky nebo fyziky. Používali jsme měřicí pásma, takže děti měřily, počítaly.  Není to na chvíli, projít si všechny nástěnky a vyzkoušet si všechny úkoly zabere spoustu času. O přestávkách a volných chvílích je to minimálně na týden,“ shrnula Havlenová.
 
Celý projekt má i další přidanou hodnotu. Děti jsou na svoji práci náležitě pyšné. Chlubí se nejen kamarádům, ale ty mladší i svým rodičům, když v jejich doprovodu odcházejí z družiny. Častěji než kdy jindy se teď stává, že chodbami prvního stupně školy putují mámy a tátové taženi za ruku svým malým školákem. A pyšné pak nejsou jen děti, ale i jejich rodiče.

Foto HoN: Martina Dědková Chromá 

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image