Záchranku a hasiče by chtěli v jednom objektu
Profilovka
29. 03. 2024
visibility 1690

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mad) – Město by rádo soustředilo složky integrovaného záchranného systému do jednoho místa. Jako ideální se pro tento záměr jeví prostor pod vlakovým nádražím. V blízkosti průtahu stojí zmodernizovaná policejní služebna, kousek za ní se nachází požární stanice. Kraj Vysočina chce zainvestovat do nové výjezdní budovy rychlé zdravotnické služby. Vedení města kraji nabízí k výstavbě pozemek v sousedství hasičů a policie. Dosud tomuto záměru bránil územní plán města. Problém ale, zdá se, má řešení.

Zřizovatelem záchranné zdravotnické služby (ZZS) je Kraj Vysočina. Ten hodlá ve vybraných městech vybudovat nové výjezdové stanice pro ZZS. Týká se to i Náměště. „Kraj má požadavek, aby nové výjezdové stanoviště bylo napojeno přímo na silnici I/23, aby se záchranka rychle dostala tam, kam potřebuje. Pro tento účel by rádi našli pozemek v majetku města. My ale žádný takový pozemek v bezprostřední blízkosti průtahu nemáme. Tam, kde máme, je vázán na projektový záměr města. Například pozemek u služeb města, který plánujeme na rozšíření sběrného dvora,“ vysvětluje starosta Jan Kotačka.

Současná poliklinika podle jeho slov stačí. Město do budovy pravidelně investuje a napojení na hlavní silnici není nijak komplikované. Nicméně přesto město s krajem komunikuje a snaží se najít vhodné místo. „Přijde nám logické soustředit všechny složky integrovaného systému do jednoho místa. Pod vlakovým nádražím je služebna Policie ČR, benzinka a hned vedle hasiči. Domníval jsem se, že by bylo možné udělat společný projekt pro hasiče a pro záchranku, aby byli na jednom místě. Dozvěděl jsem se ovšem, že to není možné,“ neskrývá zklamání Kotačka. Hasiči mají budovu, která byla poplatná své době. Je potřeba ji zbourat a postavit novou. Jednopodlažní objekt nevyhovuje v mnoha ohledech, zásahová auta jsou větší, výbavy přibývá a zázemí pro hasiče také už dávno nevyhovuje potřebám dnešní doby. „Mám za to, že by budova mohla být dvoupodlažní, dole by mohly být garáže a nahoře zázemí pro hasiče. Domnívám se, že pod nádražím je prostor pro obě budovy – pro hasiče i výjezdovou stanici ZZS. Dovedu si představit, že by tomuto záměru mohlo ustoupit i přilehlé parkoviště, které slouží lidem dojíždějícím na vlak. Chystáme se budovat nové velkokapacitní parkoviště kousek od tohoto místa, takže bych v tom neviděl problém,“ říká starosta.

Kraj Vysočina vyprojektoval do toho místa objekt ZZS ve dvou variantách – jedno- i dvoupodlažní. Projektant se vyjádřil, že prostor před nádražím vyžaduje zpracování studie celého přednádražního prostoru. Podle územního plánu se tam dá něco budovat teprve poté, až bude vyřešen tento prostor jako celek. „Na zastupitelstvu jsme přijali usnesení, které říká, že v rámci právě připravované změny územního plánu č. 3 vyjmeme požadavek územního plánu celého přednádražního prostoru a rovnou napíšeme, že v této části města by mohla budova ZZS být. Měla by tím odpadnout překážka, která dosud bránila možnosti postavení ZZS v tomto místě,“ shrnuje aktuální stav Jan Kotačka. „Pak by mohli hasiči a záchranáři zasednout k jednou stolu a zkusit se znovu zamyslet nad společným projektem. Pojďme udělat něco smysluplného,“ dodává starosta.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image