Župní slet Sokola se blíží, je třeba opravit tribuny

Profilovka
13. 03. 2024

TŘEBÍČ (ap) – Začínajících oprav tribun na sokolském stadionu v Třebíči si mohli pozorní kolemjdoucí všimnout už ve středu minulý týden. Hromady betonu vysypané u vjezdu na stadion postupně řemeslníkům dodavatelské firmy slouží jako „lepidlo“ betonových prefabrikátů pro novou konstrukci posezení i pochůzných míst v hledišti.

„Jedná se vyloženě o rekonstrukci tribun, protože už nebyly vyhovující jak vzhledově, tak i statikou. Takže se celé opravují. Ve výsledku budou ale vypadat podobně jako dosud. Na nových betonových konstrukcích bude dřevěné posezení pro diváky,“ sdělila na dotaz Horáckých novin starostka třebíčských sokolů Lenka Stejskalová.

Město Třebíč poskytlo Tělocvičné jednotě Sokol Třebíč na modernizaci tribun dotaci v celkové výši 500 000 Kč. Dílo má být hotové do 30. dubna tak, aby nové tribuny byly k dispozici divákům pro krajský slet, který se bude konat 25. května letošního roku.

Z historie
Pozemky pro stavbu sokolského stadionu pod železniční tratí byly zakoupeny v roce 1926 tratí a Aloisem Herzánem byl vypracován projekt pro budoucí sokolský stadion. O rok později začali členové Sokola Třebíč stadion budovat. Poslední práce byly dokončeny v roce 1932. Na východní straně seřadiště byl vybudován zděný objekt mužských a ženských šaten se sociálním zařízením. Běžecká dráha byla dlouhá 265 m. V zimě byla na stadionu pravidelně provozována dvě kluziště s večerním osvětlením. Po rozvrácení Sokola komunisty přešel stadion v roce 1952 do užívání Spartaku Třebíč. V roce 1973 byla na místě šaten a seřadiště vybudována hala L. Pokorného a v roce 1977 byl podpálen neznámými vandaly hudební pavilon. V témže roce byla běžecká dráha prodloužena na 300 m. Na západní straně byly postaveny šatny, sociální zařízení, sklady a dvě antuková hřiště. V roce 1992 byl stadion navrácen zpět Sokolu Třebíč.

Unikátní tradice

Sokolská župa plukovníka Švece sdružuje 45 sokolských jednot, kterých je v kraji celkem 70. Dohromady mají přes 10 000 členů. Krajské (župní) slety jsou vyvrcholením sletových příprav v daném regionu. Pravidelně je navštěvuje několik tisíc diváků a podobný počet účastníků. I když ne všichni účastníci krajských sletů účinkují také v Praze, jsou tyto slety velmi důležité. Sokol se dostane do povědomí veřejnosti a osloví nové zájemce o sportovní a kulturní činnost.

I. slet 1882 se konal 18. června na Střeleckém ostrově v Praze, kde cvičilo 700 mužů pod vedením náčelníka dr. Miroslava Tyrše. V průvodu pochodovalo 1572 krojovaných sokolů s 57 prapory, nadšeně pozdravovaných vlasteneckými Pražany. V roce 2022 uplynulo 140 let od prvního sletu v roce 1882, což podtrhuje unikátní tradici této události. Letošní XVII. všesokolský slet 2024 má být opět oslavou sportu pro všechny.

Vyvrcholením příprav, které trvají šest let, bude sletový týden v Praze od 30. června do 5. července 2024. Očekává se účast 20 tisíc cvičenců a více než 50 tisíc diváků ze všech koutů České republiky.

Třebíč
1
Post image
2
Post image
3
Post image