Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Popelnice a pes jsou zadarmo

02.03.2015

ŘÍMOV - Od Nového roku občané Římova neplatí za svoz komunálního odpadu a obec jim prominula i poplatky za psy. Římov je tak po Petrůvkách a Lovčovicích teprve třetí obcí na okrese, která k takovému kroku přistoupila.


„Vedlo nás k tomu více důvodů,“ řekl starosta obce Rostislav Novák. Podle jeho slov obec hospodaří dobře a peníze jsou. „Snížil jsem nám nyní například příspěvek Vodovodům a kanalizacím za vodovod a kanalizaci, a to asi o tři miliony korun,“ naznačil starosta. V Římově funguje nově vodovod a kanalizace, a lidé platí vodné a stočné docela vysoké, takže odpuštění těchto poplatků lze chápat jako jakousi kompenzaci.

Druhým důvodem je podle něj zatraktivnění bydlení v Římově. „Nechceme, aby lidé obci jen platili, ale měli i nějakou výhodu z toho, že bydlí v Římově. „Třeba nám to přiláká i nové občany a zvýší se nám daňové příjmy,“ dodal Novák.

Dalším důvodem, proč si může Římov takový luxus dovolit, je skutečnost, že obec dostává každý rok docela zajímavý finanční příspěvek z rekreačního střediska Březová, které leží na jejím katastru. A také příští rok skončí placení příspěvku na rozhlednu na Mařence.

Sečteme-li poplatky za svoz komunálního odpadu a poplatky za psy, dostaneme se na částku nějakých dvě stě tisíc korun. „Uvažoval jsem o tom už minulý rok, ale před volbami jsem o tom radši nemluvil,“ prozradil starosta. Hned po volbách se tím začalo zastupitelstvo zabývat. „Každý rok se nám podaří získat zhruba milion korun na dotacích, tak si říkám, ať ti lidé z toho taky něco mají,“ doplnil Novák.

Podle starosty se nyní bude množství odpadu sledovat. „Uvidíme, jak to bude fungovat, věřím, že se objem svezeného odpadu razantně nezvedne,“ říká.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk