Březen, čas prořezávek
Profilovka
22. 03. 2024
visibility 196

NÁMĚŠŤ (ap) – Silničáři jsou teď často vidět u silnic s pilou v ruce. Doba vegetačního klidu začíná 1. října a končí 31. března. Po celé toto období je možné prořezávat většinu dřevin, ovšem nesmí v přírodě zrovna panovat silné mrazy, řezné rány by namrzaly.

Některé stromy okolo silnic ohrožují řidiče aut, ale třeba i vlaky jezdící po kolejích. Zvláště silničáři proto na jaře takové dřeviny prořezávají, nebo rovnou kácejí. Tato práce má svá přísná pravidla, která musí dodržovat, aby nedostali od České inspekce životního prostředí pokutu. Čtyři a půl metru je například důležitá výška nad silnicemi, aby větve stromů nezasahovaly do jízdního profilu a neroztrhaly třeba plachtu nákladního auta.

Ořez stromů u silnic může být ale docela nebezpečný. V úseku, kde se provádí prořezy, platí označené snížení rychlosti, ale bohužel řidiči je často nerespektují. Pro zaměstnance Správy a údržby silnic to bývá docela nebezpečné a musí dávat pozor.

Snad největší hromadu ořezaných větví a také špalků topolů, pokácených mezi silnicí a železniční tratí, jsme v minulých dnech vyfotografovali vedle rybníka Rathanu u Náměště nad Oslavou. Ve stromořadí topolů tam pro stromech zůstaly už jen velké pařezy.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image