Brněnské teplárny podepsaly smlouvu o výstavbě horkovodu z Dukovan
Profilovka
28. 03. 2024
visibility 692

DUKOVANY / BRNO (jb) - Výstavba horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna vstoupila do své nejdůležitější fáze. Společnost Teplárny Brno, která je investorem horkovodu, podepsala strategické smlouvy s ČEZ o vyvedení tepla z dukovanských bloků na hranici elektrárny. Jedná se o další klíčový milník v přípravě jedné z nejvýznamnějších energetických staveb v České republice.

Společnosti Teplárny Brno a ČEZ podepsaly smlouvu o smlouvě budoucí a realizační smlouvy. Jejich uzavření je podmínkou pro řadu dalších na sebe navazujících kroků, které jsou nezbytné pro výstavbu horkovodu. Především umožňují zahájení zadávacího řízení na veřejnou zakázku na výběr zpracovatele projektové dokumentace stavby horkovodního napaječe, horkovodního obchvatu a úprav soustavy zásobování teplenou energií. 

„Výstavba horkovodu je důležitý krok k energetické soběstačnosti a nezávislosti Brna. Pokud dlouhodobě říkáme, že základním energetickým zdrojem České republiky má být v budoucnu jaderná energie, pak tento projekt požadavky a kritéria stoprocentně splňuje. Využijeme teplo z jaderné elektrárny, zbavíme se závislosti na dalších palivech a zajistíme bezpečné dodávky tepla domácnostem a institucím. Horkovod ukazuje možnosti efektivního využití energie pro další generace,“ říká předseda vlády České republiky Petr Fiala.

„Horkovod svým významem jednoznačně přesahuje hranice Brna i České republiky. Jeho realizací naplňujeme to, na čem už několik let soustavně pracujeme. Chceme a musíme být energeticky soběstační a nezávislí. Navíc se jedná o ekologický, bezemisní zdroj tepla. Horkovod je také projektován tak, aby zajistil naprosto bezpečné a stabilní dodávky tepla pro Brno a přitom odpovídal všem ekonomickým a obchodním možnostem,“ říká primátorka města Brna Markéta Vaňková.
 
Obě společnosti tak navazují na smlouvu o spolupráci, na které se dohodly loni v květnu. Po dnešním podepsání smluv mezi ČEZ a Teplárnami Brno budou následovat další přípravné a realizační práce.

„Vše kolem horkovodu koordinujeme a plánujeme s Teplárnami Brno. Na nás je vyvedení tepla z bloku elektrárny na hranici areálu. I tak půjde o značnou investici. Jsem rád, že se daří tento projekt posunovat – i za spolupráce s českou vládou – kupředu. Příkladem dobré praxe využívání jaderných zdrojů pro výrobu tepla mohou být jižní Čechy a naše Jaderná elektrárna Temelín, která pomocí nového horkovodu zásobuje teplem České Budějovice,“ uvádí generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image