Folkové prázdniny jsou za dveřmi + celý program
Profilovka
11. 07. 2024.
2348

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mad) - Přípravy na Folkové prázdniny jsou v plném proudu. Neklamným důkazem toho, že se největší hudební událost regionu blíží, je kytara v nadživotní velikosti, která po roce opět vévodí kruhovému objezdu v centru města.

Kytara je přes rok uskladněná ve Staré tkalcovně a na kruhový objezd se obvykle stěhuje začátkem července. Se stěhováním obřího hudebního nástroje pomáhají Služby města Náměště, protože je to opravdu těžký kus materiálu. Kytaru je potřeba ukotvit, a vždy trochu poupravit, protože se na ní podepisuje zub času. Kytara je každopádně už zdárně na místě a láká návštěvníky města k účasti na multižánrovém hudebním festivalu Folkové prázdniny. 

„Letošním tématem je generace. Jednak se hudba předává z generace na generaci, předává se také v rámci rodiny. Celý program má smysl v rámci určité dramaturgie, takže pokud někdo zavítá na všechny koncerty, pochopí tu myšlenku, kterou mu vetkl Michal Schmidt jako hlavní dramaturg,“ vypíchl Luděk Strašák, ředitel Městského kulturního střediska Náměšť nad Oslavou.
 
V programu se objeví celá plejáda muzikantských generací, které společně vystoupí na pódiu. Táta a syn, máma a dcera, či dokonce prarodič a vnuk, máme se na co těšit. „Bratři Ebenové jistě přidají vzpomínku na svého tatínka Petra Ebena. Marian Friedl by měl hrát se svou dcerou a třeba na Open scéně bude hrát Dalibor Štrunc s Katkou Štruncovou, kteří jsou známí z kapely Javory nebo z Cimbal Classic se svým synem, folkovým zpěvákem Metodějem. Ti budou společně vystupovat poprvé v životě. Na Open scéně máme také Kubu Horáka, písničkáře z Nového Boru, který vystoupí se svojí desetiletou dcerou Aničkou. Téma generace se nám bude prolínat celým programem,“ nastínil Strašák.

Do hlavního programu folkovek se podařilo na poslední chvíli vetknout také koncert Glena Hansarda, který festival v sobotu 3. srpna zakončí. Proto také výjimečně sobotní program v zámeckém parku začíná již v 16:30 hodin koncertem Orchestru Folkových prázdnin.

Pořadatelé si pro návštěvníky přichystali také jednu zajímavou novinku. „Od pondělí do pátku budou probíhat polední zastavení v kostele sv. Jana Křitele, kde budou hrány krátké varhanní recitály varhaníků z okolí. Kdyby se chtěl někdo zchladit v horkém letním poledni, může se občerstvit varhanní hudbou,“ popsal novinku Luděk Strašák.

Veškerou grafiku k festivalu má na starosti brněnský výtvarník Rostislav Pospíšil. Během Folkových prázdnin bude mít dokonce výstavu ve výstavní síni Staré radnice. Až do závěru srpna zde budou k vidění jeho pitoreskní hravé obrázky. „Když se pozorněji podíváte na kapelu Folkových prázdnin nebo na veškeré naše materiály, tak zjistíte, že tam nejsou fotografie. Vše doplňují pouze kreslené obrázky. Rostislav Pospíšil vše dává do grafiky příslušného ročníku, Na každý ročník chystá novou grafiku, nové obrázky a všechno je v tom duchu, který započal někdy před dvaceti lety,“ popsal ředitel MKS. 
Folkové prázdniny jsou především pro fajnšmekry. „Zveme všechny, kteří chtějí zažít něco mimořádného, zvlášť zveme lidi otevřené, kteří se nebojí přijít na jména, která neznají. Jsou to jména, která rezonují ve světě, nabízejí kvalitu a myslím si, že budou návštěvníci spokojení,“ zve Luděk Strašák.

Foto HoN: Martina Dědková Chromá

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image