

TŘEBÍČ (herb) – V minulých týdnech se jedním z hlavních mediálních témat stalo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zrušení financování vysílacích stanic Hlasu Ameriky a Svobodné Evropy.
Pro generace Čechoslováků žijících v nesvobodné době komunismu byly právě tyto společnosti hlavním přísunem informací, které zde vládnoucí režim se strachem o podlomení svého postavení odmítal vpustit mezi lidi. Ikonickými se u nás staly jak zmíněné stanice, tak i jejich přední osobnosti. Jeden z pověstných hlasů Hlasu Ameriky, v tomto případě ten novináře Jolyona Arthura Naegeleho. zazněl v pondělí 5. května také v Třebíči.
Životní příběh novináře Jolyona Naegeleho lze jen velmi obtížně vměstnat do krátkého medailonku a jistě by vydal na samotné knižní zpracování. Jak je patrno už z jeho příjmení, své kořeny má Naegele v Německu, odkud však jeho prarodiče před hrozbou nacismu uprchli do Spojených států. Zde v New Yorku se pak 19. dubna 1955 rodičům Thomasovi a Rosemary Naegelovým narodil syn Jolyon, jehož jméno se později proslavilo právě na rodném kontinentu jeho předků. Už od mládí se zajímal o dění ve střední a východní Evropě, zvláště pak v Československu. Sem se také v roce 1973 vydal a jeho následující život byl malou zemí v srdci Evropy zcela ovlivněn. Na univerzitě v Londýně studoval český jazyk a literaturu, Československo pravidelně navštěvoval a mezi lety 1984 a 1994 byl zpravodajem Hlasu Ameriky pro oblast východní Evropy. Tímto se tak jeho jméno stalo pro řadu občanů ČSR nezapomenutelným. Silné pouto k naší zemi je patrné už jen z perfektní češtiny, za kterou by se nemusel stydět nejeden rádoby hrdý vlastenec.
O své vzpomínky na novinářskou praxi v tehdy socialistickém Československu a další zajímavé životní příběhy se Naegele v pondělí 5. května podělil také se zájemci v Třebíči, kam zavítal na pozvání senátorky Hany Žákové. V jejím doprovodu se dopoledne účastnil diskuse se studenty na třebíčském gymnáziu, pokochal se krásami unikátní židovské čtvrti a v podvečer se setkal s veřejností v Komunitním centru Moravia. Beseda v Moravii s někdejšími posluchači Hlasu Ameriky se však netýkala jen a pouze Naegeleho života. Jak sám novinář přítomným poodhalil, jednou snad vyjde jím sepsaný životopis i knižně.
Své poutavé vyprávění zpestřil někdejší redaktor Hlasu Ameriky či Svobodné Evropy i osobním pohledem na stávající situaci v jeho rodných Spojených státech či celosvětovém nešvaru v podobě útoku politiků na média. Když se jej také jeden z přítomných posluchačů zeptal, zda věří ve zlepšení současného společenského dění, odpověděl Naegele, že jakožto novinář není ani optimista, ani pesimista. Dodal však větu, která by měla být ukotvena v mysli všech občanů: „Je třeba čelit zlu a nebýt pasivní.‘‘