

TŘEBÍČ (doz) - V úterý 20. května se v městské knihovně v Třebíči uskutečnila výjimečná kulturní událost, která spojila poezii s pohybovým uměním. Křest nové básnické sbírky Miroslava Koupila s názvem Mašmiššiny přilákal do prostor knihovny nejen stálé návštěvníky, ale i nadšence experimentálního umění. Součástí akce bylo představení knihy i doprovodné performance, které oživily poezii pohybem a gesty.
Sbírka Mašmiššiny je souborem nonsensové poezie, jež si klade za cíl rozvolnit běžné vnímání jazykových a rytmických struktur a přinést do světa poezie hravost, absurditu a nové výrazy. Tomuto všemu napovídá i motto celé knihy: „Non sen sny poežijí!”. Autorem je třebíčský experimentální básník, člen Obce spisovatelů ČR a Unie českých spisovatelů, známý svým originálním přístupem k textu a jeho interpretaci, Miroslav Koupil. Miroslav Koupil píše kaligramy, morseogramy, experimentální, nonsensovou a vratnou poezii, rozvíjí tradice české literární grotesky. Celá akce byla nejenom o křtu nové knihy, ale i o performativních vystoupeních, která pohybovou nonsensovou poezii přenášela do živé, interaktivní podoby. Tyto performance předvedl sám autor, jehož pohyb a gesta vyjadřovala nesmyslné, ale výrazné příběhy a nálady, jež si v literatuře Koupila nacházejí své zvláštní ale důležité místo.
Autor knihy, jehož přítomnost publikum ocenilo v textu i živých performancích, sdělil: „Uvidíte pohybovou poezie neboli performance. Jde mi o to abych přenesl umění psát poezii k vám divákům. Čili skloubit umění psát poezii s herectvím. Druhá věc, všimněte si, jak budu modulovat hlas. Třetí věc, já slovíčka rozvíjím, spojuji je dohromady, bavím se s nimi a vznikají z toho kouzelné hlavolamy.” Po úvodním proslovu následovaly ukázky autorovy tvorby.
Samotného křtu se společně s autorem ujala ředitelka třebíčské městské knihovny Mgr. Marie Dočkalová a ředitel Muzea Vysočiny Třebíč Michal Zábrš. „Knihu jsem si již stihl prolistovat a pročíst. Nenajdete zde stejně dlouhé básně jako v představení, ale spíše se většinou jedná o krátké básnické hříčky. Na naučení jsou však stejně těžké. Většina z nich jsou různé přesmyčky, které jsou ale svým způsobem velice trefné. Potěšily mě i dvě básně věnované Třebíči,” uvedl ředitel Muzea. „Děkuji za nádherné představení. Přeji vám, aby se sbírka četla, aby si ji lidé u nás v knihovně půjčovali a aby se jí celkově dařilo,” dodala ředitelka městské knihovny. Celá atmosféra tak proměnila tradiční křest knihy v živé setkání, při kterém se snoubily slovo, pohyb a emoce.
Miroslav Koupil tak opět potvrdil, že jeho práce je literárním výtvorem i výzvou k experimentování a hledání nových forem umělecké výpovědi. Ať už v podobě knihy nebo živého performance. Autorova tvorba přináší podněty k zamyšlení i zábavu. Spojení poezie s pohybem a performancí přineslo nové zážitky a podnítilo diskuzi o tom, jak lze umění interpretovat a prožívat různými způsoby. Publikum odcházelo s pocitem osvěžení a inspirace, a zároveň s myšlenkou, že i v dnešní době má experimentování a nesourodé umění své nezastupitelné místo. Křest knihy Mašmiššiny Miroslava Koupila otevřel cestu k dalším podobným projektům, které propojují různé formy umění a umožňují divákům zažít poezii v úplně novém rozměru.
Foto HoN: Dominika Zichová