Před padesáti lety hostila Třebíč celostátní PORTU

Profilovka
před 11 hodinami


Kdo by neznal nejstarší open air hudební festival v České republice. První ročník se konal už v roce 1967 v Ústí nad Labem, kde ho rok předtím vymyslela parta kamarádů v čele s Jirkou Šosvaldem. Všichni měli rádi country & western a trampskou hudbu, a jak se ukázalo, byl to dobrý nápad. Něco takového v tehdejším socialistickém Československu chybělo, své místo na slunci si ale drží dodnes.

Zajímavý je vznik názvu PORTA, úzce totiž souvisí s místem vzniku. Inspirací byla Česká brána – Porta Bohemica, kde Labe vstupuje kaňonovitým údolím do Českého středohoří. Až do roku 1970 pak PORTA spokojeně žila a rostla v Ústí. S normalizací, která nastala po vpádu okupačních vojsk v roce 1968, však soudruhům došlo, že jim tu roste špatně kontrolovatelná kultura podivného trampského hnutí, které samo o sobě bylo v hledáčku mocných. PORTA byla tak nějak po švejkovsku zakázána a nové útočiště našla až v odvážné Karviné, která se jí ujala v roce 1971. Organizátory se stali tamní svazáci ze Socialistického svazu mládeže. Tento zdánlivý ideologický dohled PORTU na mnoho let přikryl.

Snímek obrazovky 2025-07-17 v 8.41.00.png

I tak získala PORTA punc polozakázaného festivalu a nastala doba stěhování, kdy k jejímu pořádání musel mít pořadatel koule nebo známosti na správných místech. Ideálně obojí. Po Karviné následovaly v roce 1972 Sokolov, 1973 Litomyšl, Český Krumlov, Jablonec nad Nisou, 1974 Svitavy a konečně v roce 1975 TŘEBÍČ!

Od konání celostátního kola PORTY v Třebíči je to letos tedy přesně padesát let! Přiznám se otevřeně, že bych si na to nikdy nevzpomněl. Bylo mi tehdy dvanáct let a PORTA mi tehdy unikla. Pro mě tento fesťák začal až o pár let později, kdy se přestěhoval do Plzně a tam se na mnoho let usadil.

S dotazem, jestli o tom nechceme něco napsat, přišel tramp a známý amatérský konferenciér „Polda“, který tuto hudbu miluje, a protože je o pár let starší, PORTOU v Třebíči tehdy žil a patřičně si ji užil. Nyní zalovil ve svém pečlivě vedeném archivu a vylovil velevzácné dokumenty v podobě plakátu a dvou čísel Portýra, který každou PORTU provázel. Díky jeho pečlivosti jsme si mohli přečíst i zajímavý příspěvek, který vykresluje atmosféru tehdejší doby, kdy bez vedoucí úlohy strany nešlo vůbec nic.

Vzpomínky na PORTU 1975
IX. festival trampské písně, folku a country se konal ve dnech 10. – 13. července 1975 v Třebíči.
Pořadatelů bylo hned několik: ČUV SSM, Ministerstvo kultury ČSR, Český rozhlas, Panton & OV SSM Třebíč.
Co je porta? Porta je brána. Hovoříme-li (a píšeme-li) o PORTĚ se všemi písmeny velkými, myslíme tím hudební festival, který je otevřen všem, kteří chtějí muzice nejen naslouchat, ale i hrát a zpívat.
Soutěž probíhala v kategoriích country, trampské písně a folk.

Novinkou PORTY 75 byly koncerty ve městech třebíčského okresu. Pořadatelé měli snahu v rámci celonárodní soutěže trampských, folkových a country skupin uspokojit co nejvíce zájemců o tento druh hudby. Proto mimo vlastní soutěž probíhaly recitály nejlepších skupin, vítězů minulých ročníků PORTY a hostů v Jednotném klubu pracujících v Třebíči, Jaroměřicích nad Rokytnou, Náměšti nad Oslavou, Moravských Budějovicích i kině Sputnik (nyní MORAVIA).

Zaujalo mě: PORTÝR – sobota 12. července 1975 – SETKÁNÍ:
V pátek před polednem byla na OV KSČ v Třebíči přijata delegace účastníků PORTY. V delegaci vedené pracovníkem oddělení kultury ČUV v Třebíči s. Vítězslavem Jakubcem (bývalým tajemníkem OV SSM pro ideologickou práci, jehož zásluhou se PORTA v Třebíči konala – pozn. autora) byli zástupci pořadatelů, organizátorů, poroty a soutěžních skupin. Delegaci přijal vedoucí tajemník OV KSČ Třebíč s. RSDr. Vladimír Herman a všichni tajemníci okresního výboru strany. V úvodu seznámil vedoucí tajemník hosty s bohatou revoluční tradicí Třebíče. Poté vyjádřil velké uspokojení nad průběhem prvního dne PORTY. „V příštím roce bychom chtěli začít stavět kulturní dům se sálem pro 1200 lidí. To by už bylo veselejší i pro PORTU,“ řekl mj. soudruh Herman.-pš-
Snad si dovedete představit, jak skvěle se pořadatelé festivalu trampské hudby na soudružské návštěvě cítili.

Snímek obrazovky 2025-07-17 v 8.41.07.png

Soutěžní večery a DVORANA PORTY se konaly v sále ZK ROH ZGK Třebíč Borovina. Uváděl Mirek Kovářík. Jako hosté se zúčastnili Krajánci a Spirituál kvintet. Úžasného Mirka Kováříka jsem si pak užíval v Plzni, kde tento divadelník, kulturní publicista, moderátor…, ale pro mě především recitátor patřil k naprostým ikonám PORTY, kvůli kterým stálo za to do Plzně jet.

Další rok se PORTA vrátila do Ústí, ale následující rok musela zase dál, tentokrát do Olomouce. Trvalé útočiště našla od roku 1981 v Plzni v lochotínském amfiteátru, a to až do revolučního roku 1989. Při troše fantazie si můžeme říkat, že i tam, v tomto ostrůvku svobody, se po celá léta sbírala odvaha a odhodlání na 17. listopad 1989. V tomto revolučním roce už byly hliněné nohy kolosu hodně podemlety a bylo to znát i v Lochotíně.

Tím by mohlo povídání o PORTĚ skončit. Ale nekončí. Tento festival, kterému mnozí vděčíme za mnoho, jde dál svou cestou. Klikatou, s křižovatkami a odbočkami, jaké přináší život. Ale příjemné každopádně je, že na své cestě historií kráčela PORTA i Třebíčí.

Snímek obrazovky 2025-07-17 v 8.40.53.png