TŘEBÍČ (pek) - Šmeralův statek v Třebíči se v sobotu odpoledne proměnil v místo plné vzpomínek, starých fotografií, úsměvů i dojetí. Na setkání členů a přátel národopisného souboru Třebíčan dorazily desítky bývalých členů několika generací. Mnozí se po dlouhých letech viděli znovu.
Právě vzpomínání na samotné začátky souboru bylo jedním z hlavních témat celého odpoledne. Jak připomínají dochované kroniky i archivní materiály, úplné počátky sahají do poloviny 50. let minulého století. Soubor tehdy ještě vystupoval pod názvem Odvaha a jméno Třebíčan získal v roce 1956. Během setkání se ale vzpomínalo i na dobu, která samotnému vzniku souboru předcházela. Jeden z účastníků zavzpomínal na první schůzky, hledání lidí se zájmem o folklor i nadšení, se kterým se tehdy mladí lidé pustili do zpěvu, muziky a lidových tanců. Právě podobná vyprávění návštěvníky zavedla ještě hlouběji do historie souboru a připomněla dobu, kdy všechno teprve vznikalo.
Hned při příchodu bylo znát, že nepůjde o obyčejné odpoledne. Příchozí se pečlivě zapisovali do docházky, objímali se a mezi stoly se ozývalo překvapené vítání i smích. Atmosféru umocňovaly staré fotografie, kronika a archivní materiály, nad kterými se bývalí členové dlouze zastavovali. „To už ani není možné, že jsme byli tak mladí,“ zaznělo s úsměvem od jedné z bývalých členek při prohlížení fotografií. Oficiální část zahájil edukátor v kultuře Milan Noha, který celé setkání moderoval. Připomněl význam souboru pro region i samotnou myšlenku společného setkání. „Soubor Třebíčan má podle mého názoru v historii své pevné místo právě v rámci tradiční lidové kultury. A to po všech stránkách, ať už pěvecké, hudební, taneční nebo v oblasti krojů a lidových pásem, které za svou dlouholetou historii soubor připravil,“ uvedl Milan Noha. Ve svém úvodním slovu připomněl také, že podobné setkání se uskutečnilo už v roce 2006 při padesátém výročí souboru. „Dneska je to vlastně skoro sedmdesát let,“ zaznělo během programu. Velký zájem vzbudilo promítání archivních záběrů, které v 70. letech natáčela tehdejší Československá televize v době, kdy byl soubor na vrcholu své činnosti. Návštěvníci se na historických záběrech poznávali, spontánně reagovali a s úsměvem komentovali své tehdejší taneční či hudební výkony.
Odpoledne se neslo v duchu vyprávění, sdílení vzpomínek i písniček, které kdysi soubor spojovaly. Na mnohých bylo znát, že pro ně Třebíčan nebyl jen obyčejným folklorním souborem, ale důležitou součástí života, na kterou se ani po desítkách let nezapomíná.
Třebíčanem za jeho historii prošly stovky členů. Soubor vystupoval doma i v zahraničí, spolupracoval s Československým rozhlasem a podílel se také na televizních pořadech. Dnes na třebíčskou folklorní tradici navazuje Horácký folklorní soubor Bajdyš, který v Třebíči vznikl v roce 1984 a své nejmladší členy vychovává v dětském souboru Bajdyšek.
Foto HoN: Petra Klementová
