Kraj se připravuje na dostavbu Dukovan
Profilovka
28. 03. 2024
visibility 1028

TŘEBÍČ (mad) – V hotelu Atom se v pondělí 25. března uskutečnilo pracovní setkání s klíčovými partnery, které bylo zaměřeno na socioekonomické dopady a přípravu dopravní infrastruktury v rámci Kraje Vysočina související s výstavbou nového jaderného zdroje v lokalitě Dukovany.

Setkáni se účastnil předseda vlády Petr Fiala, ministr dopravy Martin Kupka, ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, předseda senátu Miloš Vystrčil, hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich a pozvání přijala také senátorka za Třebíčsko Hana Žáková. Pracovní setkání se konalo z podnětu hejtmana Kraje Vysočina Vítězslava Schreka. 

„Dostavba jaderné elektrárny je mimořádně důležitý projekt. Jsme teď v závěrečné fázi tendru, věřím, že v polovině letošního roku vláda bude mít možnost rozhodnout o vítězi.

Máme dva uchazeče, kteří teď pracují na vylepšení svých nabídek. Požádali jsme je, aby zezávaznili své nabídky na další tři bloky, jeden další v Dukovanech a další dva v Temelíně.

Bez jádra bychom nebyli schopni zajistit dostatek dostupné energie pro české občany a firmy. Sázka na jádro je ta správná věc. Dělat velké strategické investice, mít odvahu k nim, překonat všechny překážky, najít správné modely financování, to jsou všechno velké výzvy, kterých se naše vláda nebojí a které v rámci restartu Česka také děláme,“ holedbal se premiér Petr Fiala.



Podle jeho slov tak velký projekt potřebuje spolupráci mezi státem, krajem a obcemi a potřebuje také, aby se těšil podpoře těch občanů, kterých se taková stavba dotýká. A proto se konalo pondělní setkání. „Nepodceňujeme přípravu na tak velkou stavbu a všechny souvislosti, které má, proto jsme zadali rozsáhlou studii sociálně ekonomických dopadů, která má zmapovat negativní dopady výstavby na zaměstnanost, ekonomiku, životní prostředí, krizové řízení a další. Má ji v gesci pan ministr Ivan Bartoš a na podzim bychom měli mít k dispozici výsledky,“ uvedl.

Do regionu Třebíčska přijde v průběhu stavby odhadem tři až pět tisíc lidí. Je potřeba počítat s tím, že ti lidé budou muset mít kde bydlet, budou potřebovat lékaře, školy, přivedou rodiny nebo si tady založí rodiny. Jak to vše může vypadat, napoví právě zadaná analýza, která je už vysoutěžena.

S dostavbou dalších bloků elektrárny souvisí nutný rozvoj infrastruktury. Některé stavby budou trvalého, jiné dočasného charakteru. Vláda vyčlenila 13,5 miliard korun právě na tyto stavby. Na výstavbu nových zdrojů je potřeba připravit celý region. „Nutná je příprava návozových tras nadměrných komponentů a tras určených na přepravu materiálu a osob. Dnes už máme vysoutěžený první obchvat, který začíná na východě Jihlavy. Máme ve výběrovém řízení obchvat Brtnice a připraveny máme i další obchvaty na trase do Dukovan. Potřebujeme ale připravit naše území také z hlediska zaměstnanosti, bydlení, bezpečnosti, veřejných služeb, vzdělávání, zdravotnictví,“ konstatoval hejtman Vítězslav Schrek.

V tuto chvíli už pro letošní rok stát pro Kraj Vysočina vyčlenil částku 220 milionů korun. Díky tomu může začít budování jihovýchodního obchvatu Jihlavy a také obchvat Brtnice. „Zároveň na silnicích první třídy rozběhneme nezbytné úpravy, zejména na silnici I/38. Bude se jednat o několik rekonstrukcí mostů, které se musí připravit na tu významnější zátěž. V dalších letech se pak rozběhnou další stavby na obchvatech na silnicích druhé třídy, čeká nás také obchvat města Třebíče, což je jeden z vůbec nejnáročnějších projektů jak z hlediska průchodu územím, tak z hlediska investičních nákladů,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka.
 
Do příštího vydání Horáckých novin připravujeme na toto téma rozhovor s hejtmanem Kraje Vysočina Vítězslavem Schrekem.

Foto HoN: Martina Dědková Chromá

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image