O rybníku, který se ztratil a zase se našel
Profilovka
13. 04. 2024
visibility 7388

BUDEČ (ap) – Malá obec Budeč mezi Jemnicí a Želetavou se už zase může těšit z velkého rybníka, který je zachycen na všech panoramatických snímcích vesnice, kam až dějiny fotografie sahají. V minulých letech přitom rybník vyschl a doslova zmizel z map coby vodní plocha. Svou roli v tom sehrálo nejen sucho, ale i hašteřivost lidí.

Čtrnáctihektarový rybník býval chloubou Budče, vesnice ležící na hranicích Třebíčska, a nesl i jméno této obce. Rybník patřil od roku 1956 státu, minimálně od té doby se nečistil, postupně zarůstal. Po desetiletích zanedbávání už v něm bylo jen několik málo desítek centimetrů vody. A pod ní i třímetrové vrstvy bahna.
Želetavka končila v bahně.

Rybník, který nyní patří Moravskému rybářskému svazu, byl největším rybníkem na řece Želetavce. V období velkého sucha mezi léty 2015–2018 však přestal prakticky existovat. Řeka Želetavka se v mělkém rybníku ztrácela, neboť se v něm rozlévala do vyschlého bahna.
 
Za zmizení vody však nemohlo jen několikaleté sucho, ale i vlekoucí se tahanice při shánění peněz na odbahnění rybníka. Rybáři totiž rybník v prvním desetiletí 21. století vypustili a postavili z kamene  pěknou novou hráz. Pak ale nastaly velké komplikace se sháněním asi sedmdesátimilionové dotace na alespoň částečné odbahnění rozlehlého rybníka. Přitom celkové množství bahna v něm je 460 tisíc metrů krychlových! To by stálo více než sto milionů! Do čtyřletého shánění dotací pro obnovu rybníka se angažovali i poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL), senátor Miloš Vystrčil (ODS) a poslanec Josef Kott (ANO).



Politický boj?
„Záležitost rybníka byla průšvihová v tom, že se jednalo o politický boj, i když někdy kolem roku 2008 se poprvé spravila hráz rybníka. Šlo o to, že my jsme spolky, tedy nejsme plátci DPH a DPH mělo být odpuštěno. Nastala ale výměna ve vládě, každý ministr sliboval, jak zajistí, aby se mohlo DPH odpustit. Pak se čekalo na porcování medvěda v Poslanecké sněmovně. Takže se nakonec musel udělat nový projekt na revitalizaci a znovu se žádalo o dotaci. Před loňským rokem se rybník na jaře dodělal, přes zimu natekl, takže už je v provozu,“ konstatoval dnes již spokojený předseda pobočného spolku Moravského rybářského svazu v Jemnici Jiří Tymkiv. Dotaci na odbahnění a revitalizaci nakonec dalo Ministerstvo zemědělství.

Zkrátili ho
„Rybáři si vyřídili dotaci, všechno se to asi před dvěma lety vybagrovalo a v podstatě už rybník funguje. Na fotkách z loňska pořízených z dronu je už vidět rybník plný, ale 14 hektarů už určitě nemá. Zkrátili ho. Při bagrování zkrátka vzadu nechali více rákosu,“ vysvětlil na dotaz Horáckých novin starosta Budče Jiří Kudrna.
Budečský rybník tak má dnes už jen kolem deseti hektarů. „Když se podíváte do starých plánů, tak sahal až dozadu za mlýny. Ale to už není možné. Protože dnes máme u nás hodně ochranářů, kteří myslí na žáby, čolky, kačenky, na ptáky, takže pro ně je lepší, když je rybník zarostlý, než když je funkční,“ neodpustil si jízlivou poznámku na adresu současných ekologů šéf rybářů Tymkiv.

Jen ten přeliv ještě zlobí

Po revitalizaci a loňském napuštění rybníka se objevily menší závady, které se odstraňují v těchto dnech. Rybník kvůli nim bylo nutné zase trochu vypustit. „Ještě se opravuje hráz, protože v přepadu přes minulou zimu něco povolilo. Nebo to tam bylo nedokonale udělané, přesně nevím, v čem je problém. Takže to bude reklamační oprava. Ale jinak už byl rybník plně funkční, už v něm jsou ryby a loni se tam chytalo,“ vysvětlil starosta Kudrna.
 
„Nyní je rybník částečně vypuštěný proto, že protéká bezpečnostní přeliv na hrázi. Firma, která ho dělala, hledá vadu, aby ho mohla opravit,“ doplnil starostu obce předseda rybářů Tymkiv. Když bude mít rybník přítok a naprší, bude to dobré, i Želetavka poteče. Dřív měl vzadu hloubku 80 centimetrů, před lihovarem bylo 30 centimetrů, u hráze metr a půl. Dnes má rybník hloubku 4,5 až 6 metrů. Takže nyní už nehrozí, že by nebyl funkční. I když je sucho, voda v něm zůstává. Je nyní sice trochu vypuštěný, pořád má však pod hrází tři a půl metru vody.
 
Zbývá ještě zprovoznit malou vodní elektrárnu pod hrází rybníka. „Potrubí do elektrárny, to je v kompetenci pana Daňhela z Budíškovic. Zatím nestíhá dát ho dohromady,“ prozradil také Horáckým novinám předseda Tymkiv.

Je čas doufání

Budečský rybník zůstal pro rybáře sportovní vodou, jako býval v minulosti. „Doufám, že po opravě hráze teď na jaře rybník doteče a mohlo by to v létě být dobré,“ doufá předseda jemnického rybářského spolku Tymkiv. Rybník už je také zarybněný, a rybáři tak mohli být už s první (loňskou) sezonou po revitalizaci spokojení. Odbahnění nákladem 70 milionů korun rybník prakticky zachránilo a vrátilo na mapy v podobě pěkné modré skvrny. 

Spokojen může být po letech nejistot a zmatků i provozovatel samovýčepu U Šroubků u hráze rybníka. Výčep byl opět otevřen před letošními Velikonocemi. I sportovní rybáři se tak v Budči mohou těšit nejen na rybí úlovek.

Foto: HoN Arnošt Pacola


Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image