Toulky po Třebíčsku – Štěměchy

Profilovka
27. 03. 2024

Nejvyšším bodem Třebíčska je vrch Mařenka, který se nad obcí Štěměchy tyčí do výšky 711 metrů. Nachází se zde i stejnojmenná rozhledna, která poskytuje zajímavé pohledy do okolní krajiny. Rozhledna byla otevřena v roce 2012, má celkovou výšku 31 metrů a k vyhlídkové plošině vede 156 schodů. 

Z vyhlídkové plošiny můžete spatřit například nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny – Javořici, Křemešník, Železné hory a Devět skal, Drahanskou vrchovinu, komíny v Třebíči, chladicí věže Jaderné elektrárny Dukovany či Pavlovské vrchy. K 10letému výročí otevření Miroslav Šafránek vystavěl model rozhledny o výšce jednoho metru. Ten v rámci oslav putoval po obcích v okolí. Pod Mařenkou se nachází osada Dašov. Její dominantou je Dašovský mlýn. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1536. V současnosti se zde nachází muzeum mlynářství a venkovského života. Mlýnské stroje jsou doplněny dalšími expozicemi o životě v dřívějších dobách ve stylu skanzenu. Toto muzeum bylo otevřeno v rámci výročí 100 let od velké přestavby z původního českého složení na mlýn válcový. V roce 2012 se podařilo obnovit i mlýnské kolo, jež bylo postaveno rodinou Mikýsků z Kojetína u Sedlčan. V okolí Dašova každoročně časně zjara vykvétají nádherní a křehcí poslové prodlužujících se dnů, bledule jarní. Osadou protéká Dašovský potok a leží tu rybník Pančák. Samotná obec Štěměchy má rozlohu téměř 10 km2, leží přibližně 13 kilometrů západně od Třebíče a v současnosti zde žije 301 obyvatel. Nejstarší písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1279. Během 14. a 15. století Štěměchy vlastnilo několik pánů. Přibližně v roce 1448, po vymření Hechtů z Rosic, zastavil král Jiří z Poděbrad obec těšínskému knížeti Přemkovi, jenž ves i s tvrzí a nedalekým Předínem prodal Oldřichovi z Milíčova.

Tyto statky byly v roce 1468 zpustošeny vojsky krále Matyáše Korvína. Pod brtnické panství Štěměchy spadaly až do roku 1695, kdy byly prodány panství sádeckému a zůstaly zde až do roku 1920. V témže roce byl v obci zbudován pomník obětem bojů první světové války. Do ní narukovalo 97 občanů vesnice, z nichž 24 zahynulo. V roce 1927 byla obec elektrifikována. Roku 2019 byl vsi udělen znak a prapor. Výše zmíněná vladycká tvrz se dvěma částečně zachovanými vodními příkopy byla od roku 1386 uváděna jako majetek Hechtů z Rosic, roku 1408 ji pobořil Hynek z Valdštejna a od té doby se uvádí jako pustá. V současnosti je tvrziště upraveno jako výletní místo pro pořádání společenských akcí pod širým nebem. Nálezy z tvrze (podkova, střepy) jsou uloženy v Západomoravském muzeu v Třebíči. Na polní cestě k osadě Dašov se nachází smírčí kámen s názvem Mariana a letopočtem 1689. Podle pověsti dostal kopec své jméno, Mařenka, až ke konci 17. století jako vzpomínku na tragickou událost, která se tu odehrála. Po třicetileté válce byla zem zplundrována, cesty byly obléhány loupeživými bandami a obyvatelům se žilo nelehce. Psal se rok 1689 a v dašovském mlýně žil mlynář se svou ženou, třemi syny a dcerou Marianou, která vynikala nejen svou krásou, ale rovněž i srdnatostí. Však si také lidé povídali, že zachází s puškou lépe než její bratři. Díky své osamělosti byl mlýn častým cílem loupežníků, a tak byl mlynář nucen se bránit, naštěstí vždy úspěšně. Jednoho dne poslal mlynář svoji dceru do nedalekých Štěměch pro kvásek, zde se pravděpodobně Mariana zapovídala a domů se vracela poněkud k večeru. To se jí stalo osudným. Mezi Štěměchami a Dašovem tehdy býval les, Mariana spěchala a zapomněla na nezbytnou opatrnost. Toho využil neznámý lupič a zákeřně ji probodl nožem. Když se dcera dlouho nevracela, rodina ji začala hledat. Našla, ale už ji nebylo pomoci. Dlouho se mlynářova rodina nemohla s její smrtí smířit. Na památku nešťastné události usadili kámen na místo, na kterém byla Mariana zavražděna. V příštím díle Toulek po Třebíčsku se společně vydáváme na výlet do obce Číchov.

Pavel Janega

Štěměchy Pavel Janega Toulky po Třebíčsku
1
Post image
Profilovka
Redakce
před 11 hodinami
2
Post image
3
Post image