Městský obchvat aneb Už včera bylo pozdě
Profilovka
06. 03. 2024
visibility 557

TŘEBÍČ - Energetické Třebíčsko připravilo na čtvrtek 29. února odborný seminář nazvaný Obchvat Třebíče – příležitost pro rozvoj města a firem. Vedle zastupitelů města se semináře zúčastnili členové sdružení, zástupci Okresní hospodářské komory a firmy, které vloni podpořily iniciativu na podporu vybudování obchvatu.

Třebíč akutně potřebuje řešit dopravní situaci ve městě a právě obchvat by měl výrazně pomoci. V současné době podle průzkumů projíždí po silnici I/23 centrem přes město v úseku mezi budovou Fóra a úřadem práce na třiadvacet tisíc aut denně. „Město Třebíč potřebuje alternativu propojení východ – západ, protože to tu chybí a ulehčí dopravě, která je vedena centrem města. Bohužel se obchvat Třebíče v průběhu let stal jakýmsi politickým tématem. Naprosto zbytečně někteří nazývají obchvat průchvatem. Ať si ho každý nazývá, jak chce, pro mě je to městský okruh, který Třebíč potřebuje. Máme příležitost, aby konečně vznikl, a to díky okolnostem, které tomu nahrávají. Trasa obchvatu je stabilizovaná v územně plánovací dokumentaci, dlouhá léta nicméně ekonomicky to nevycházelo. Je to silnice státu, stát na to nechtěl uvolnit finanční prostředky. Díky tomu, že je tato trasa zároveň optimální trasou pro přepravu nadrozměrných komponent, město Třebíč má naději, že by mohla být zrealizována. Je na nás, abychom pro to udělali maximum. Vidíme světlo na konci tunelu, máme zde trasu, kterou stát postavit chce, má na ni alokované peníze, je projekčně před úplným dokončením. Pojďme ji co nejrychleji postavit. Třebíč obchvat potřebuje, a pokud tuto příležitost propásneme, nebude v Třebíči vůbec nic. Řešení, které je připraveno a bylo hledáno po desetiletí, je optimální,“ řekl úvodem starosta Pavel Pacal.



K podpoře budoucího obchvatu se hlásí také sdružení Energetické Třebíčsko v čele s předsedou spolku Vítězslavem Jonášem, které čtvrteční seminář pořádalo. „Doufám, že už se nenajde nikdo, kdo by se snažil zamezit výstavbě obchvatu nebo by udělal něco proti této aktivitě, a že už se začne stavět. Jihlava má obchvat, letos se začíná s obchvatem Brtnice a snad se brzy dočkáme i v Třebíči,“ podotkl Jonáš.

V Třebíči bylo v roce 2021 evidováno přibližně 525 aut na 1 000 obyvatel. To je zhruba o 90 víc než před pěti lety. Nárůst je v Třebíči rychlejší, než je republikový průměr. Nejčastější způsob pohybu lidí po Třebíči je autem. Většinu dopravy v Třebíči tvoří vnitroměstská doprava, nikoliv doprava tranzitní (městem pouze projíždí). Z dopravních průzkumů je také patrný nárůst dopravy směrem k centru města. Nejvyšší zatížení silniční dopravou je na průtahu silnice I/23, kde projede více než 22 tisíc aut denně, tranzitní doprava přitom tvoří pouze přibližně 23 % ze všech aut na dané silnici. Většinu z oněch 22 tisíc aut tvoří osobní vozidla (18 tisíc).

„V Třebíči je citelně znatelné nedostatečné propojení západu a jihu města, respektive alternativních tras v těchto směrech. Velká část aut musí projíždět centrem města, kde nastává nepříznivý trychtýřový jev. Problém s nedostačenou kapacitou silnice se tak přelévá i do dalších částí města. V tomto ohledu je nezbytné doplnění infrastruktury primárně pro vnitroměstskou dopravu, ale sekundárně i pro dopravu tranzitní,“ popisuje hlavní problémy dopravy ve městě dopravní expert z ČVUT Roman Dostál, který se spolupodílel na zpracování analýzy mobility v Třebíči.

A jak by se doprava v centru města změnila po zprovoznění obchvatu?

Doprava v centru v současnosti / S obchvatem (úbytek v %)
22, 7 tisíc vozidel celkem / 48 %
18 tisíc osobních automobilů / 39 %
27 % tranzit / 85 %



Ředitelství silnic a dálnic: 
Se zahájením stavby počítáme v roce 2027

Ředitel Ředitelství silnic a dálnic na Vysočině Aleš Kratina shrnul historii i současný stav vývoje obchvatu Třebíče a upozornil na to, že první plány pocházejí ještě z let před rokem 1990.  Aktuálně jsou zadané veřejné zakázky na zpracování projektových dokumentací na navazující úseky I/23 Třebíč – Vladislav, Dokumentace pro stavební povolení, DSP, I/23 Krahulov – Třebíč, Dokumentace pro společné povolení, DUSP. V obou případech dojde k prostorové homogenizaci stávajících komunikací. „Je dokončená dokumentace pro územní rozhodnutí (DÚR) a vydané závazné stanovisko EIA. Byla zadána dokumentace pro stavební povolení, jejíž součástí je i inženýrská činnost a majetkoprávní příprava stavby. Se zahájením stavby počítáme v roce 2027,“ oznámil.

Ohradil se proti tvrzení, že by stát schválil jakoukoliv variantu obchvatu města. „Chci připomenout, že přesto, že bylo rozhodnuto, že stavba obchvatu nebude ekonomicky posuzovaná, tak tu stále máme obecná pravidla na státním fondu dopravní infrastruktury, kde se hovoří o tom, že fond je povinen dbát účelnosti, hospodárnosti a efektivnosti při využívání jemu svěřených finančních prostředků. Varianta obchvatu, která by nebyla dopravně využívaná, této podmínce určitě nevyhoví.“ Ředitel ŘSD Jihlava dále uvedl, že by velmi rád celý proces urychlil. „Přestože na této stavbě je situace celkem příznivá, protože více než 50 % pozemků je v majetku státu, města nebo kraje, tak zkrátka musíme uzavřít smlouvy a pak nám nějaký čas zabere výběr zhotovitele. Rok 2027 je pro zahájení stavby reálný a počítáme i s nějakou časovou rezervou.“

S budováním obchvatu v současné chvíli koliduje zkapacitnění silnice I/23 v úseku Třebíč – Vladislav, kde se podle dlouhodobých plánů počítá rovněž s rokem 2027. Souběh stavebních akcí jistě není žádoucí. Původně plánované práce na tomto úseku budou uspíšeny. Mělo být hotovo ještě dříve, než zahájí výstavba obchvatu. „Je to docela oříšek a je to časově hodně našponované. Máme vybraného zhotovitele projektové dokumentace pro stavební povolení, dokumentace bude v závěru letošního roku a my věříme, že na to dokážeme kontinuálně navázat majetkoprávní přípravu tak, abychom tuto akci vybudovali v roce 2026. Budeme se o to snažit. Realizovat obě stavební akce zároveň nelze,“ řekl jednoznačně Aleš Kratina.

Celá trasa obchvatu je navržena tak, aby vyhověla převozu nadměrných komponentů pro výstavbu dvou nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany. Počítalo se s váhou nákladu 700 až 900 tun, délkou břemen okolo 30 metrů, šířkou 9 metrů. Tunel bude utvořen hlubokým zářezem, na který se následně usadí strom v nezvyklé výšce devíti metrů. Právě kvůli přepravě komponentů. První nadrozměrné komponenty by mohly být tudy přepravovány v roce 2032. Samotný návoz potrvá tři až čtyři roky. Po celou tu dobu bude potřeba, aby byla trasa speciálně upravena. Kromě vysokého tunelu je opatření hned několik dalších. Mosty budou zpevněny dalšími podpěrami, pěší lávka u Bopa pro pěší bude sejmuta stejně jako most u polikliniky Vltavínská. V místě kruhové mimoúrovňové křižovatky nadrozměr vyjede nahoru a zase sjede dolů (U Stop Shopu).
Teprve po dokončení převozu komponentů bude vše dáno na místo tak, jak má být, a tunel bude snížen už kvůli snadnější údržbě (servis, svítidla, vzduchotechnika atd.).













Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image